Dieta

Zdrowe zamienniki cukru — część pierwsza. Jaką alternatywę wybrać?

• Zakładki: 44


Trudno byłoby wskazać osobę, która nie lubi słodyczy czy samego słodkiego smaku. Jednak od dawna wiadomo, że nadmiar cukru w diecie może skutkować rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele substytutów, które mają znacznie korzystniejsze właściwości. Co może nam zastąpić cukier?

Ksylitol

Ksylitol inaczej zwany cukrem brzozowym zawiera aż 40% mniej kalorii niż zwykły biały cukier. Jest też zdrowszy i ma niski indeks glikemiczny. Jego ogromną zaletą jest to, że nie szkodzi zębom i wspiera mikroflorę jelitową. Jego stopień słodkości jest porównywalny do białego cukru, chociaż niekiedy bardziej wrażliwe osoby mogą wyczuć niewielką różnicę. Regularne przyjmowanie ksylitolu może nam pomóc zredukować ilość innych słodyczy w diecie.

Stewia

Jednym z najczęściej wybieranych słodzików są liście stewii. Roślina ta pochodzi z Paragwaju i nazywana jest słodkim ziołem Paragwaju. W porównaniu do innych zamienników białego cukru stewia charakteryzuje się bardzo intensywną słodkością, bo nawet ok. 200-300 razy większą niż dobrze znany nam cukier stołowy. Uważa się ją za słodzik, który nie dostarcza nam kalorii. Warto zaznaczyć, że jest ona odporna na wysokie temperatury, więc z powodzeniem możemy wykorzystywać ją do pieczenia. Jedyną wadą stewii może być lekko gorzki posmak, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Ksylitol oraz stewia to niejedyne przykłady substytutów cukru białego. W drugiej części artykułu przyjrzymy się kolejnym zdrowszym propozycjom.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
47 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *