Zabiegi medycyny estetycznej z roku na rok zyskują na popularności – zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Coraz mniejsza inwazyjność, coraz większa skuteczność, wciąż powiększająca się oferta gabinetów medycyny estetycznej oraz niższe ceny sprawiają, że chętnie wykonujemy różnego rodzaju zabiegi na twarz i całe ciało. Rozmawiając z lekarzem o swoich potrzebach i oczekiwaniach, decydujemy się na zabieg, specjalista przedstawi nam, w jaki sposób się do niego przygotować oraz jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po zabiegu medycyny estetycznej. Dowiedz się, dlaczego stosowanie się do zaleceń lekarza jest takie ważne i jakie są ogólne wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry po zabiegu medycyny estetycznej.
Ogólne zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry po zabiegach medycyny estetycznej
Po każdego rodzaju zabiegu zalecenia odnoszące się do pielęgnacji skóry mogą się różnić. Jednak po większości terapii pacjent powinien pamiętać, by nie narażać skóry na nagłe zmiany temperatury powietrza – sauna, kriokomora, solarium, opalanie się czy długie przebywanie na mrozie nie są wskazane. Najczęściej istnieje także konieczność stosowania kosmetyków z filtrem UV 50 SPF, a niekiedy ekspozycja na słońce jest całkowicie zakazana. Po niektórych zabiegach na twarz – takich jak wypełnienie kwasem hialuronowym czy nici PDO – zaleca się ograniczanie mimiki, aktywności fizycznej i masowania skóry.
Ponadto pacjent po zabiegu musi w sposób szczególny dbać o higienę – oczyszczanie skóry należy wykonywać płynem micelarnym i wodą. Unikajmy dotykania dłońmi skóry, a także stosowanie kolorowych kosmetyków – chyba że lekarz dał nam na nie zielone światło.
Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej musi opierać się o kosmetyki z dobrym składem. Również w tej kwestii dostaniemy zalecenia od lekarza. Najczęściej polecane są dermokosmetyki, które nie uczulają, nie drażnią i wykazują wysoką skuteczność.
Dlaczego odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej jest taka ważna?
Stosowanie się do zaleceń lekarza jest ważne z dwóch powodów. Przede wszystkim ma na celu uchronić nas przed infekcjami, na które jesteśmy narażeni w większym stopniu. Podczas różnego rodzaju terapii dochodzi bowiem do kontrolowanych uszkodzeń tkanki – stan zapalny motywuje komórki do szybszej regeneracji, dzięki czemu po upływie kilku tygodni możemy cieszyć się efektami zabiegu. Właściwa pielęgnacja pozwala w sposób optymalny goić się skórze, skracając ten proces i zmniejszając ewentualne dolegliwości pozabiegowe. Ponadto pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej jest konieczna w osiągnięciu zamierzonych efektów terapii.
O metodach pielęgnacji skóry po zabiegu lekarz opowiada pacjentowi jeszcze przed podjęciem terapii, by pacjent mógł się odpowiednio przygotować – nie planując wyjazdów urlopowych czy intensywnej aktywności wkrótce po zabiegu.
Artykuł powstał we współpracy z Jakubowska Esthetic.
Fto.Shutterstock.