Dieta

Zbyt niskokaloryczna dieta — najczęstsze sygnały

• Zakładki: 36


Wiele odchudzających się osób nie zdaje sobie sprawy, że spożywanie niedostatecznej dla swoich potrzeb ilości kalorii niekoniecznie oznacza chudnięcie. Czasami wręcz przeciwnie może prowadzić do przytycia. Nie jest to jedyny sygnał, jaki można zauważyć w związku z niejedzeniem lub nieprawidłowym jedzeniem. Jakie inne skutki są częste?

Wzrost wagi

Wbrew pozorom mało kaloryczne jedzenie nie pomaga w utracie kilogramów. Dzieje się tak, ponieważ przy niedojadaniu przemiana materii znacznie spowalnia. Organizm zaczyna więc bronić się przed głodowaniem i energię z każdego posiłku odkłada na zapas do tkanki tłuszczowej. Innym problemem jest zatrzymywanie wody w organizmie na skutek zaburzonej gospodarki energetycznej.

Choroba

Dieta uboga w składniki mineralne może doprowadzić do rozwijania się różnego rodzaju chorób i problemów zdrowotnych. Wśród nich wymienia się osteoporozę, bezpłodność, osłabienie układu immunologicznego czy anemię.

Chroniczne zmęczenie

Nie od dziś wiadomo, że niedojadanie powoduje uczucie zmęczenia i senności. Organizm czerpie bowiem energię ze spożywanych pokarmów. Gdy dieta ma zbyt mało kalorii, danej osobie może towarzyszyć ciągłe uczucie zmęczenia psychicznego i fizycznego.

Problemy z włosami

Skutkiem zbyt niskiej podaży kalorii jest niedobór składników mineralnych, a to z kolei ma negatywny wpływ na kondycję włosów. Deficyt minerałów, witamin i białek nie tylko prowadzi do wypadania włosów, ale także do ich osłabienia lub zmiany struktury czy koloru.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
34 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *