Suplementy Diety

Zbyt duże spożycie soli — negatywne skutki dla organizmu

• Zakładki: 33


Sól jest wyjątkowo popularną i wszechstronną przyprawą, toteż nie dziwi jej honorowe miejsce na każdym stole. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że zbyt duże spożycie soli może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jakie są skutki nadmiernego spożywania soli?

Skutki natychmiastowe

Spożywanie zbyt dużej ilości soli w ciągu dnia może mieć zarówno natychmiastowe, jak i długofalowe konsekwencje. Skutki natychmiastowe to między innymi zatrzymanie wody w organizmie. Dużo zależy od indywidualnej wrażliwości na sól, ale spożycie słonego posiłku u niektórych osób może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego. Skutkiem natychmiastowym jest także zwiększone pragnienie.

Długofalowe skutki nadmiernego spożywania soli

Znacznie częściej skutki spożycia nadmiernej ilości soli odczuć można po dłuższym czasie. Niestety bywa i tak, że konsekwencje są na tyle poważne, że zmiana nawyków żywieniowych nie będzie jedynym sposobem wyjścia z sytuacji. Potrzebna może się okazać fachowa interwencja lekarska. Skutki tak zwanej słonej diety to między innym nadciśnienie tętnicze i podwyższone ryzyko zachorowania na raka żołądka czy ryzyko wystąpienie chorób serca.

Nadmierne spożycie soli nie jest bezpieczne, toteż należy wystrzegać się jej, nie tylko samodzielnie przyprawiając potrawy. W wielu produktach spożywczych zawarta jest bowiem spora ilość soli dodawana podczas produkcji. Warto pamiętać, że sól w diecie może być sprzymierzeńcem, ale i wrogiem.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
225 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *