Zdrowie Psychiczne

Terapia dla par – kiedy jest wskazana i na czym polega? Odpowiadają specjaliści z ośrodka psychoterapii Synapsa

• Zakładki: 42


Każdy związek ma lepszy i gorszy czas. Gdy jednak problemy spowodują piętrzenie się trudności w porozumiewaniu się i niepożądane iskrzenie między partnerami, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Terapeuta może pomóc parze w identyfikacji problemów i ustaleniu strategii do ich rozwiązywania, a także w zrozumieniu potrzeb i oczekiwań.  Terapia dla par może być skutecznym narzędziem do poprawy relacji między partnerami i przywrócenia ich związkowi bliskości i szacunku.

Kryzys w związku nie zawsze ma związek ze zdradą, nałogiem partnera czy też stosowaną przemocą. Różnice poglądów, nieumiejętność wyrażania swoich potrzeb, poczucie osamotnienia w związku, załamanie związane z utratą pracy, konflikty wewnętrzne mające korzenie w dzieciństwie lub ogólne problemy komunikacyjne sprawiają, że dwoje ludzi, choć formalnie żyje z sobą, to jednak obok siebie, mijając się każdego dnia albo w ogóle nie zauważając siebie i potrzeb partnera. Jeśli dwie strony wykażą chęć zawalczenia o związek, pracy nad sobą, terapia dla par pod czujnym okiem psychologa lub psychoterapeuty może przywrócić bieg relacji na właściwe tory. 

Na czym polega terapia dla par i jak długo trwa? 

Terapia par Kraków to wspólne spotkanie małżonków lub par pozostających w nieformalnym związku z terapeutą.  Spotkanie na ogół odbywają się raz w tygodniu, a sam proces uzdrawiania relacji trwa od 6 do 12 miesięcy. Terapeuta przeprowadza wywiad z małżonkami/partnerami w celu poznania ich więzi i sposobu, w jaki się komunikują, okazują sobie bliskość, by móc postawić hipotezę na temat przyczyn kryzysu. Zwraca również uwagę na kwestię zaufania i wzajemnego szacunku. Kolejnym krokiem jest opracowanie strategii naprawczej.  Terapia umożliwia poznanie mechanizmów, które uniemożliwiają rozwiązywanie konfliktów i wzajemne porozumienie. Może pomóc partnerom w rozwiązywanie problemów i konfliktów w sposób bardziej skuteczny. Dzięki terapii partnerzy mogą odkryć nowe sposoby na okazywanie sobie uczuć i zbliżenie się do siebie.

Jak wybrać terapeutę dla par?

Aby można było mówić o skutecznej terapii, trzeba wybrać terapeutę, który ma doświadczenie w pracy z parami. Oto kilka kroków, które należy podjąć przy wyborze odpowiedniego terapeuty dla par:

  • Znajdź terapeutę, który ma doświadczenie w pracy z parami i stosowny certyfikat poświadczający jego umiejętności w tym zakresie. Możesz to zrobić poprzez polecenia od znajomych lub rodziny albo znaleźć online, podpierając się opiniami osób, które miały możliwość skorzystania z usług danego terapeuty.
  • Dowiedz się, jakie są doświadczenia innych par i czy poleciłyby danego terapeutę innym. 
  • Umów się na spotkanie z potencjalnym terapeutą i porozmawiaj o swoich problemach oraz oczekiwaniach wobec terapii. Upewnij się, że czujesz się komfortowo i że masz poczucie, że twój potencjalny terapeuta rozumie twoje potrzeby i może ci pomóc je rozwiązać.
  • Zapytaj o cenę usług oraz o to, czy twój ubezpieczyciel bierze udział w finansowaniu sesji terapii dla par. Upewnij się również, czy twój potencjalny terapeuta oferuje sesje online lub telefoniczne oraz czy ma elastyczne godziny pracy dostosowane do twoich potrzeb.
  • Poinformuj swojego partnera o swoim wyborze i porozmawiajcie o tym, co chcecie uzyskać dzięki sesji terapii dla par oraz jaki cel sobie stawiacie – na przykład dotyczący lepszej komunikacji między wami. 
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
70 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *