Suplementy Diety

Suplementacja kolagenu — co zmienia w organizmie?

• Zakładki: 32


Coraz częściej na rynku pojawiają się suplementy z kolagenem. Warto wiedzieć, że kolagen jest jednym z głównych białek budulcowych organizmu. Jego obecność więc ma wpływ na prawidłowe działanie stawów czy kości, ale wpływa także na system immunologiczny. Kto powinien suplementować kolagen?

Jak działa kolagen?

Wiemy już, że kolagen to bardzo ważne białko, które jest elementem budulcowym większości organów. Włókna kolagenowe znajdują się nie tylko w skórze, ale również w chrząstkach, kościach i zębach, a nawet w naczyniach krwionośnych i rogówce oka. Co więcej, kolagen tworzy elastyczną siatkę wokół narządów wewnętrznych, by je chronić. W systemie immunologicznym kolagen pomaga zapobiegać inwazji patogenów oraz toksyn. Ponadto ułatwia gojenie się ran i odbudowę tkanki łącznej, jest nośnikiem niektórych leków i ułatwia wchłanianie składników mineralnych.

Kto powinien suplementować kolagen?

Z uwagi na funkcję budulcową suplementację kolagenu poleca się szczególnie osobom, które chcą zadbać o kondycję skóry, włosów oraz paznokci. To także remedium na naturalne procesy starzenia, toteż sięgnąć po kolagen powinny osoby po 50 roku życia. Stosowanie preaparatów kolagenowych na zdrowie wyjdzie osobom aktywnym fizycznie, u których synteza tego białka może być zaburzona. Wreszcie kolagen w formie suplementu diety będzie również potrzebny wszystkim tym, którzy cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa. Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *