Psychoterapia indywidualna i grupowa — jakie są wskazania dla pacjentów? Poznaj rady od specjalistów z Poradni Salomon!
Ważnym krokiem dla każdego pacjenta jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii. Jeszcze przed umówieniem się na pierwszą konsultację warto zastanowić się, jaki rodzaj terapii będzie odpowiedni — indywidualna czy grupowa?
Cele psychoterapii
Mimo różnych metod prowadzenia psychoterapii indywidualnej i grupowej przyświecają im te same cele. Chodzi o zmianę w zachowaniu, a także w sposobie postępowania pacjenta. Ponadto istotne jest również złagodzenie poszczególnych doświadczanych przez niego objawów. Wszystko to prowadzić ma do podniesienia jakości życia oraz lepszego rozumienia emocji. Różnicą jest taka, iż terapia grupowa pozwala przyjrzeć się postawom i relacjom w kontekście osób mierzących się z podobnymi problemami. Terapia indywidualna natomiast to przede wszystkim tworzenie bezpiecznej relacji z terapeutą.
Jeśli zastanawiasz się nad zapisaniem się na psychoterapię, sprawdź ofertę: psychoterapia, Łódź ul. Piotrkowska 125.
Rodzaj terapii a wskazania dla pacjentów
Nie ma dobrej odpowiedzi na to, czy istnieją przeciwwskazania dotyczące terapii indywidualnych bądź grupowych. Mimo to można wyróżnić czynniki, które wykluczają spotkania w większym gronie. Na psychoterapię indywidualną powinny zgłosić się przede wszystkim osoby z zaburzeniami urojeniowymi i psychotycznymi, głębokimi zaburzeniami osobowości i ze skłonnościami do autoagresji. Grupowe spotkania będą szczególnie pomocne dla osób mających trudności w interakcjach oraz relacjach społecznych. Między innymi te aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze metody terapii.
Fot. Shutterstock