Zdrowie Fizyczne

Przeziębienie czy grypa? Jak odróżnić te choroby?

• Zakładki: 31


Z pozoru zarówno przeziębienie, jak i grypa wyglądają podobnie i wywoływane są przez wirusy. Grypa jednak może wiązać się z poważnymi powikłaniami, dlatego też warto wiedzieć, jak choroby te od siebie odróżnić. Jakie objawy są tożsame, a jakie zupełnie inne?

Objawy przeziębienia

Przeziębienie zwykle trwa około 4 dni do tygodnia i to w tym okresie można zaobserwować stopniowy progres choroby. Kulminacja objawów natomiast przypada na 3., 4. dobę. Przeziębieniu towarzyszy przede wszystkim uczucie ogólnego osłabienia. Pojawić może się również niewielka gorączka i uczucie suchości w gardle oraz innych odcinkach górnych dróg oddechowych. W wielu przypadkach zauważyć da się drażniący katar oraz towarzyszący mu kaszel.

Objawy grypy

Grypa trwa zwykle dłużej niż przeziębienie, jako że jej leczenie może zająć nawet 2 tygodnie. Ponadto charakteryzuje się dynamicznym początkiem. Wśród typowych objawów można wymienić wysoką temperaturę z towarzyszącymi jej dreszczami oraz osłabienie organizmu. Dość charakterystyczne są także takie konsekwencje jak ból mięśni, stawów i głowy oraz suchy kaszel. Grypę od przeziębienia odróżnia również fakt, że grypa zwykle obywa się bez kataru oraz bólu gardła.

Obie z wymienionych chorób wymagają nieco innych metod leczenia. Trzeba jednak pamiętać, że niedoleczona grypa może prowadzić do groźnych konsekwencji, wśród których wymienia się zapalenie zatok, oskrzeli, płuc i mięśnia sercowego. Z tego powodu już na początku warto wybrać się na konsultację z lekarzem i wdrożyć odpowiednią terapię.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *