Suplementy Diety

Probiotyki — czym są i po co się je stosuje?

• Zakładki: 34


W ciągu ostatnich lat coraz częściej uzupełniamy naszą dietę o probiotyki. Wybór konkretnego produktu nie należy do łatwych, ponieważ w aptekach mamy dostęp do ich szerokiej gamy. Czym tak naprawdę są probiotyki i dlaczego warto je stosować?

Co to jest probiotyk?

Probiotyki są inaczej nazywane dobrymi bakteriami. To żywe drobnoustroje, a konkretnie żywe kultury bakterii i drożdży, które mają za zadanie odbudować uszkodzony przewód pokarmowy. Najczęściej takie uszkodzenia powstają na skutek przyjmowania antybiotyków. Nie jest to jednak jedynie zadanie tych suplementów, ponieważ mają o wiele szerszy wpływ na nasz organizm, Warto wiedzieć, że w naszym organizmie znajduje się mnóstwo drobnoustrojów, które nie wyrządzają żadnej krzywdy, a są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Naturalne probiotyki możemy znaleźć w produktach mlecznych.

Jak działają probiotyki?

Probiotyki wbrew pozorom działają na wiele różnych sposobów. Po antybiotykoterapii pomagają nam przywrócić równowagę mikroflory jelitowej, a ponadto stymulują pracę układu odpornościowego. Są odpowiedzialne za tworzenie swoistej bariery przeciwko chorobotwórczym bakteriom w obrębie przewodu pokarmowego. Regulują pracę jelit oraz usprawniają wchłanianie składników odżywczych z pokarmu i poprawiają trawienie. Probiotyki możemy stosować przy wielu chorobach i dolegliwościach. Należą do nich między innymi biegunki, choroby zapalne jelit, infekcje intymne czy infekcje dróg moczowych.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *