Zdrowie Psychiczne

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty — jak wygląda?

• Zakładki: 32


Na wizytę u terapeuty możemy zdecydować się z wielu różnych powodów. Dla większości osób psychoterapia stanowi jednak temat tabu. Powoduje to, że mnóstwo ludzi nie decyduje się sięgnąć po pomoc lub bardzo stresuje się przed pierwszą wizytą u specjalisty. Jak wygląda pierwsza konsultacja i dlaczego nie należy się jej bać?

Wizyta u psychoterapeuty – jak się przygotować?

Duża część osób nie decyduje się na podjęcie psychoterapii przez strach. Czego się obawiamy? Przede wszystkim rozmowy z obcą osobą o naszych problemach. Nie jest to łatwe, więc początkowa niechęć i opór są naturalne. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że profesjonalna psychoterapia jest właściwym rozwiązaniem dla wszystkich potrzebujących tego rodzaju wsparcia.

Na pierwszym spotkaniu psychoterapeuta będzie chciał dowiedzieć się jak najwięcej o nas i o tym, z jakimi problemami się borykamy oraz dlaczego zdecydowaliśmy się poprosić o pomoc. Nie musimy specjalnie się do tego przygotowywać. Najważniejsze jest to, by być otwartym i szczerym. Efekt osiągniemy tylko wtedy, kiedy będziemy współpracować. Terapeuta to nie nasz wróg, a osoba starająca się skutecznie pomóc.

Często na terapiach padają pytania o życie prywatne i jest to zupełnie normalne. Specjaliście zależy, żeby poznać genezę naszych problemów. Nie zostawiajmy więc miejsca na nadinterpretację lub domysły. Co ważne, pacjent także może zadawać pytania i być aktywny. Już na pierwszym spotkaniu możemy poznać wstępną diagnozę. Wtedy też dowiemy się, jaki będzie dalszy przebieg terapii.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
96 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *