Zdrowie Psychiczne

Mądrość a inteligencja — czym się różnią?

• Zakładki: 37


Wiele osób w życiu codziennym zamiennie używa terminów mądrość oraz inteligencja, mimo że nie są one tożsame. Oba elementy pomagają jednak osiągnąć satysfakcję życiową. Między nimi istnieją różnice, które warto znać, by stać się bardziej świadomym funkcjonowania w społeczeństwie. Jakie więc są te różnice?

Mądrość kontra inteligencja

Najważniejszą różnicą między mądrością oraz inteligencją jest fakt, że jedną z nich nabywamy, a z drugą poniekąd się rodzimy. Cechą nabytą jest mądrość. Pozwala nam ona radzić sobie z emocjami oraz pomaga w podejmowaniu decyzji, rozumieniu i obserwowaniu. Badania pokazały, że mądrzy ludzie mają znacznie szerszą perspektywę patrzenia na różne sprawy. Zazwyczaj prowadzi to do bardziej optymistycznego punktu widzenia. Mądrość to także samoświadomość, umiejętność patrzenia na sytuacje z dystansu oraz bardziej zrównoważona reakcja emocjonalna.

Mimo tego, że wszyscy rodzimy się z inteligencją, musimy ją stale pielęgnować. Tylko w ten sposób będziemy mogli w całości wykorzystać swój potencjał. Warto wiedzieć, że ludzie inteligentni cechują się większymi kompetencjami oraz większą wydajnością. Z reguły miewają także wysokie standardy. Swoją inteligencję mogą jednak wykorzystać zarówno do dobrych, jak i złych celów. Nie jest tajemnicą, że ludzie z wysokim ilorazem inteligencji często nie są w stanie akceptować niepowodzeń. Z kolei ludzie mądrzy są gotowi zaakceptować niespodziewane wydarzenia oraz sytuacje. Cierpliwie przyjmują otaczającą ich rzeczywistość.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
228 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *