Kombucha jest napojem zdobywającym w Polsce coraz więcej fanów. Zwolennicy zachwalają jego przyjemnie kwaśny i lekko owocowy smak. Przypisuje się mu wiele korzyści prozdrowotnych. Jakie dokładnie ma właściwości i czy warto go pić?
Jak powstaje kombucha?
Kombucha, inaczej kombucza to napój powstający na bazie słodkiej herbaty poddanej fermentacji. Wykorzystuje się do tego grzyb herbaciany zawierający kulturę bakterii kwasu octowego i drożdże SCOBY. Dodany do słodkiej herbaty inicjuje proces fermentacji i nadaje się do wielokrotnego wykorzystania. W wyniku fermentacji powstają liczne związki bioaktywne.
Właściwości kombuchy
W kombuchy znajdziemy różne związki bioaktywne, a wśród nich możemy wyróżnić między innymi:
- witaminy w grupy B oraz witaminę C,
- kwasy organiczne,
- związki mineralne (żelazo, potas, miedź),
- cukry (sacharoza, glukoza, fruktoza),
- aminokwasy,
- związki polifenolowe.
Według przeprowadzonych badań kombucha ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i detoksykacyjne, Obecność związków polifenolowych oraz witaminy C przyczynia się również do działania przeciwutleniającego tego napoju. Co więcej, liczne witaminy i minerały mogą skutecznie wspierać pracę układu odpornościowego i budowanie optymalnej mikroflory jelitowej.
Kombucha to napój wart uwagi ze względu na korzystne właściwości. Niewielkim nakładem pracy można wykonać go samodzielnie w domu. Poza tym stanowi też znacznie zdrowszą alternatywę dla słodzonych i gazowanych napojów.
Fot. Shutterstock