Kiedy trzeba odwiedzić pulmonologa i jak wygląda wizyta? Odpowiadają specjaliści z poradni pulmonologicznej Allergo-Med
Jeśli od dłuższego czasu doskwiera ci kaszel, masz problemy ze złapaniem oddechu lub odkrztuszasz za dużo wydzieliny – przejrzystej, ropnej lub z nitkami krwi – koniecznie musisz udać się do pulmonologa. Specjalizuje się on w diagnostyce i leczeniu chorób płuc i układu oddechowego.
Jakie są najczęstsze choroby płuc, które leczy pulmonolog?
Pulmonologia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem chorób płuc. Najczęstsze choroby płuc, które leczy pulmonolog, to: astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), gruźlica, zapalenie oskrzeli/płuc i nowotwór płuc. Inne częste schorzenia obejmują przewlekłe zapalenie oskrzeli, przerostowe zapalenie oskrzeli i niedobór odporności. Pulmonolodzy mogą również diagnozować i leczyć inne schorzenia układu oddechowego, takie jak alergie i choroby układu krążenia.
Jakie są objawy, które powinny skłonić do wizyty u pulmonologa?
- Duszność.
- Przewlekły kaszel lub suchy/mokry kaszel z odkrztuszaniem plwociny o nieprzyjemnym zapachu.
- Ból w klatce piersiowej.
- Świszczący oddech.
- Uczucie ciężkości w klatce piersiowej oraz długotrwałe zmęczenie.
- Osoby palące papierosy lub mające styczność z innymi szkodliwymi substancjami powinny regularnie odwiedzać pulmonologa.
Jak wygląda wizyta u pulmonologa?
Konsultacja pulmonologiczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Pacjent musi opisać objawy, które skłoniły go do wizyty, a także przekazać lekarzowi informację na temat przyjmowanych leków i ewentualnych alergii. Po wywiadzie pulmonolog Rybnik przeprowadza badanie fizykalne za pomocą stetoskopu. Lekarz może również wykonać na miejscu spirometrię, która polega mierzeniu pojemności i objętości płuc oraz przepływu powietrza podczas wdechu i wydechu za pomocą urządzenia zwanego spirometrem. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości lekarz może zlecić badanie rentgenowskie klatki piersiowej, tomografię komputerową (CT) płuc, bronchoskopię, biopsję płuc i testy alergiczne.
Jak się przygotować do wizyty u pulmonologa?
Przede wszystkim należy zebrać informacje na temat swojego stanu zdrowia i dokumentację medyczną, która może być przydatna podczas wizyty. Warto również przygotować listę pytań, które chce się zadać lekarzowi i mieć przy sobie listę leków i suplementów, które się stosuje. Ze względu na możliwość przeprowadzenia na miejscu badania spirometrycznego pacjent musi unikać aktywności fizycznej i palenia wyrobów tytoniowych na godzinę przed wizytą u pulmonologa.