Zdrowie Fizyczne

Kiedy trzeba odwiedzić pulmonologa i jak wygląda wizyta? Odpowiadają specjaliści z poradni pulmonologicznej Allergo-Med

• Zakładki: 34


Jeśli od dłuższego czasu doskwiera ci kaszel, masz problemy ze złapaniem oddechu lub odkrztuszasz za dużo wydzieliny – przejrzystej, ropnej lub z nitkami krwi – koniecznie musisz udać się do pulmonologa. Specjalizuje się on w diagnostyce i leczeniu chorób płuc i układu oddechowego. 

Jakie są najczęstsze choroby płuc, które leczy pulmonolog?

Pulmonologia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem chorób płuc. Najczęstsze choroby płuc, które leczy pulmonolog, to: astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), gruźlica, zapalenie oskrzeli/płuc i nowotwór płuc. Inne częste schorzenia obejmują przewlekłe zapalenie oskrzeli, przerostowe zapalenie oskrzeli i niedobór odporności. Pulmonolodzy mogą również diagnozować i leczyć inne schorzenia układu oddechowego, takie jak alergie i choroby układu krążenia.

Jakie są objawy, które powinny skłonić do wizyty u pulmonologa?

  • Duszność.
  • Przewlekły kaszel lub suchy/mokry kaszel z odkrztuszaniem plwociny o nieprzyjemnym zapachu.
  • Ból w klatce piersiowej.
  • Świszczący oddech.
  • Uczucie ciężkości w klatce piersiowej oraz długotrwałe zmęczenie. 
  • Osoby palące papierosy lub mające styczność z innymi szkodliwymi substancjami powinny regularnie odwiedzać pulmonologa.

Jak wygląda wizyta u pulmonologa?

Konsultacja pulmonologiczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Pacjent musi opisać objawy, które skłoniły go do wizyty, a także przekazać lekarzowi informację na temat przyjmowanych leków i ewentualnych alergii.  Po wywiadzie pulmonolog Rybnik przeprowadza badanie fizykalne za pomocą stetoskopu. Lekarz może również wykonać na miejscu spirometrię, która polega mierzeniu pojemności i objętości płuc oraz przepływu powietrza podczas wdechu i wydechu za pomocą urządzenia zwanego spirometrem. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub wątpliwości lekarz może zlecić badanie rentgenowskie klatki piersiowej, tomografię komputerową (CT) płuc, bronchoskopię, biopsję płuc i testy alergiczne. 

Jak się przygotować do wizyty u pulmonologa?

Przede wszystkim należy zebrać informacje na temat swojego stanu zdrowia i dokumentację medyczną, która może być przydatna podczas wizyty. Warto również przygotować listę pytań, które chce się zadać lekarzowi i mieć przy sobie listę leków i suplementów, które się stosuje. Ze względu na możliwość przeprowadzenia na miejscu badania spirometrycznego pacjent musi unikać aktywności fizycznej i palenia wyrobów tytoniowych na godzinę przed wizytą u pulmonologa. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *