Superfoods to grupa produktów spożywczych, które słyną z wysokiej zawartości składników odżywczych i korzyści zdrowotnych. Często jednak bywają one drogie i trudno dostępne. Dlatego warto zastanowić się, czy nie można ich zastąpić równie wartościowymi, a czasem nawet bardziej lokalnymi produktami dostępnymi w Polsce. Oto kilka przykładów!
Kwasy Omega-3 z łososia i siemienia lnianego
Oczywiście, łosoś jest znakomitym źródłem kwasów Omega-3, ale równie bogate w nie jest siemię lniane. Dostarcza również błonnika i innych cennych składników.
Jagody goji i dzikie borówki
Te superfoods są znane z ogromnej ilości antyoksydantów. W Polsce możemy znaleźć równie wartościowe źródło antyoksydantów w postaci borówki czarnej.
Quinoa i gryka
Quinoa jest popularna ze względu na wysoką zawartość białka i błonnika. Jednak polska gryka jest równie bogata w białko i dostępna w przystępnej cenie.
Awokado i nasiona chia
Awokado dostarcza zdrowych tłuszczy i na szczęście staje się produktem znacznie bardziej dostępnym w polskich sklepach. Natomiast nasiona chia są źródłem błonnika, ale równie dobrze możemy sięgnąć po nasiona lnu.
Kakao i czekolada
Czekolada o wysokiej zawartości kakao to źródło flawonoidów, ale polskie gorzkie kakao może być równie zdrowe i pyszne.
Algi morskie i jodowane sól himalajska
Algi morskie są cenione ze względu na zawartość jodu. Jednak polskie ryby morskie, jak dorsz czy mintaj, dostarczają równie dużo jodu. Możemy także sięgnąć po jodowaną sól himalajską.
Wiele popularnych superfoods można zastąpić lokalnymi, polskimi produktami, które są równie wartościowe i czasem tańsze. Warto eksperymentować i włączać je do codziennej diety, wspierając nie tylko swoje zdrowie, ale także rodzimych producentów i rolników.
Fot. Shutterstock