Zdrowie Psychiczne

Jak walczyć z niską samooceną?

• Zakładki: 39


Na rozwój osobisty i dobre samopoczucie emocjonalne każdego człowieka ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest poczucie własnej wartości. Poziom naszej samooceny może się stale zmieniać, ale co jeśli utrzymuje się on na niskim poziomie przez dłuższy czasz? Jak sobie z tym poradzić?

Jak budować poczucie własnej wartości i poprawić samoocenę?

Posiadanie wysokiej samooceny jest bardzo przyjemnym uczuciem, jednak dla niektórych stan ten jest trudny do osiągnięcia. Istnieje na szczęście kilka sposobów na to, by się dowartościować i pomóc sobie w odbudowaniu poczucia własnej wartości. Pierwszym z nich jest zmiana sposobu myślenia. Mimo że wydaje się to banalne, to mózg takie pozytywne komunikaty zinterpretuje w inny sposób niż dotychczas.

Kolejnym krokiem jest zaprzestanie porównywania się z innymi. Każdy z nas powinien umieć zaakceptować siebie i to, co jest nieidealne. By czuć się dobrze, wcale nie musimy być doskonali. Co więcej, lepiej żyć własnym życiem niż non stop porównywać się ze wszystkimi dookoła.

Bardzo ważną kwestią jest także to, by otaczać się wyłącznie ludźmi, którzy odpowiednio nas traktują. Niektórzy mogą bowiem przez swoje zachowania i czyny wpływać na nas niszcząco. Musimy nauczyć się odróżniać osoby wartościowe i te, przy których zawsze możemy być sobą. Nie zapominajmy także o poświęcaniu czasu na to, co lubimy. Nawet najdrobniejszy rytuał każdego dnia może nas skutecznie uspokoić i wprawić w dobry nastrój. Poprawa samooceny wymaga czasu i pracy, ale efekt jest zdecydowanie tego wart.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *