Zdrowie Fizyczne

Jak się chronić przed kleszczami? Co je najskuteczniej odstrasza? Odpowiadają eksperci z Daru Zdrowia

• Zakładki: 31


Kleszcze są jednym z najbardziej niebezpiecznych i uciążliwych pasożytów, z którymi możemy się spotkać w naszych okolicach. Ich ukłucie często prowadzi do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą również przenosić groźne choroby zakaźne, m.in. boreliozę, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak się chronić przed kleszczami i jak je skutecznie odstraszać. 

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami: naturalne metody i środki ochrony

Aby skutecznie chronić się przed kleszczami, przede wszystkim należy unikać miejsc, w których te pasożyty są często spotykane, takich jak lasy, łąki i parki. Jeśli nie jest to możliwe, należy zachowywać szczególną ostrożność podczas spacerów po ww. miejscach. W tym celu trzeba zadbać o odpowiedni strój: długie spodnie i długie rękawy oraz skarpety do butów. Kolejnym ważnym elementem jest odstraszanie owadów. Można to osiągnąć, stosując naturalne środki odstraszające, takie jak olejek eteryczny z drzewa herbacianego albo lawendowego lub też sięgając po ubrania impregnowane specjalnymi preparatami chemicznymi. Warto również stosować spraye na bazie DEET (N,N-dietylo-meta-toluamid) lub icaridyny (Heterocyclicaromatic Compound), a także regularne sprawdzać ciało po przebywaniu na łonie natury. W przypadku znalezienia kleszcza wczepionego w skórę należy usunąć go jak najszybciej i skontaktować się ze swoim lekarzem w celu ustalenia dalszych kroków postępowania.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Specjaliści z Daru Zdrowia – www.darzdrowia.pl – przypominają, by szukać informacji na temat postępowania z kleszczami wyłącznie w sprawdzonych źródłach, gdyż w sieci można natknąć się na wiele rad, które zamiast pomóc, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić. Mowa tutaj o spalaniu kleszczy czy też topieniu ich w maśle lub oleju. Równie niebezpieczne jest smarowanie ich benzyną lub zmywaczem do paznokci. Im dłużej pajęczak będzie odżywiać się naszą krwią, tym większe ryzyko zakażenia patogenami. Zakażenie wirusem KZM zachodzi niemal natychmiast, gdyż jest on obecny w ślinie kleszcza. Bakterie Borrelia powodujące borieliozę potrzebują między 12 a 24 godziny, by zainfekować nasz organizm. Tyle trwa opuszczanie układu trawiennego kleszcza. Właśnie dlatego ważne jest, by działać od razu. Idąc na spacer do lasu, warto mieć przy sobie urządzenie do usuwania kleszczy (szczypczyki, kleszczkartę, lasso do usuwania kleszczy) i nasączoną chusteczkę do dezynfekcji skóry. Miejsce po usunięciu kleszcza można również zdezynfekować alkoholem lub maścią zawierającą jod.

  • Postaraj się uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry. W ten sposób go nie zgnieciesz, zapobiegając uwolnieniu potencjalnie niebezpiecznych płynów ustrojowych pajęczaka. 
  • Wyjmuj go powoli, starając się uniknąć szarpnięć. Nie przejmuj się, jeśli nie uda się tego dokonać za pierwszym razem. 
  • Gdy już usuniesz kleszcza, zdezynfekuje miejsce ukłucia. Jeśli zaczerwienienie nie będzie schodzić lub też zacznie rozszerzać się, będziesz musiał skonsultować się z lekarzem. Wizyta u lekarza będzie nieunikniona, gdy miejsce ukłucia zacznie puchnąć lub też stanie się bolesne, gorące lub pulsujące. 
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *