Zdrowie Psychiczne

Jak radzić sobie ze stresem? Skuteczne metody zwalczania stresu

• Zakładki: 33


Stres jest stanem obciążenia psychicznego i fizycznego, który w naszym życiu odgrywa bardzo ważną funkcję. To właśnie stres pozwalał naszym przodkom przetrwać niejedno zagrożenie. Jednak nadmiar stresu, a przede wszystkim stres chroniczny, przewlekły jest zbyt obciążający dla naszego organizmu i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Dlatego jeśli czujesz, że stajesz się jego ofiarą, koniecznie wprowadź kilka zmian w swoim życiu. Dowiedz się, jak radzić sobie ze stresem, by zminimalizować jego negatywne skutki.

Dobrej jakości sen i techniki relaksacyjne – regeneracja organizmu kluczowa w walce ze stresem

Odpoczynek, w tym sen, są niezbędne, by nasz organizm miał szansę się zregenerować – po wysiłku fizycznym i psychicznym. Niestety zaburzenia snu są jednym z najczęściej występujących objawów chronicznego stresu. Co możemy zrobić, aby dobrze się wysypiać?

  • wietrzenie sypialni przed snem
  • wyłączenie wszystkich ekranów przed snem – telewizja, komputer, smartfon emitują niebieskie światło, które zaburza dobowy rytm dnia; wyjątkiem są czytniki e-booków
  • ciepła kąpiel z olejkami eterycznymi – lawendowy, paczuli, ylang-ylang, bergamotka, jaśmin, neroli koją nerwy i wprowadzają w dobry nastrój
  • nienajadanie się na noc i lekkostrawna kolacja nie obciążą przed snem układu trawiennego

Jak radzić sobie ze stresem za pomocą diety i aktywności fizycznej?

Dieta ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Zależy od niej nie tylko prawidłowa masa ciała, ale każdy inny aspekt związany z naszym zdrowiem. Również samopoczucie, zdolności regeneracyjne i jakość snu jest ściśle powiązana z naszym snem. Dlatego należy zadbać, by w naszej diecie znajdowało się jak najwięcej warzyw i produktów wysokiej jakości. Warto znacząco ograniczyć ilość spożywanych cukrów prostych i tłuszczów zwierzęcych, a także gotowych dań. Nie wolno się także przejadać ani jeść zbyt mało – pożywienie jest naszym paliwem, odpowiednia jakość i ilość decydują o naszej energii. Ponadto w okresie wzmożonego stresu należy wykluczyć spożywanie kawy, mocnej herbaty i palenia tytoniu. Zamień je na ziołowe herbaty na uspokojenie, możesz wspomóc się także ziołowymi tabletkami lub kroplami.

Aktywność fizyczna również ma niebagatelne znaczenie dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Podczas ćwiczeń wytwarzają się endorfiny, a sam wysiłek pozwala wyładować stres. Osoby, które regularnie ćwiczą rzadziej miewają problemy ze snem.

Warto także zadbać o dobre relacje ze swoimi bliskimi. Udowodniono, że pomagają one zwalczać złe samopoczucie, stres, a także budują poczucie przynależności do wspólnoty.

Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *