Zdrowie Fizyczne

Jak dbać o zdrowie fizyczne na co dzień?

• Zakładki: 472


Zdrowie fizyczne to jeden z podstawowych czynników przekładających się na samopoczucie i wpływających na jakość życia. Bez zdrowia fizycznego – cierpiąc na różne choroby i dolegliwości – trudno myśleć pozytywnie o przyszłości, marzyć i planować. Jak dbać o zdrowie fizyczne każdego dnia, by czerpać z życia pełnymi garściami? Przekonaj się!

Co wpływa na zdrowie fizyczne? – filary

Aby być zdrowym fizycznie i czuć się dobrze w swoim ciele, należy zadbać o filary. Są nimi dieta, ruch i sen. Dieta to sposób odżywiania się – każdy człowiek jakąś ma, nawet jeśli nie nosi ona modnej nazwy. Ważne, by była zbalansowana i zawierała odpowiednią ilość makroskładników. Nie powinno się eliminować tłuszczów, białek ani węglowodanów. Nie powinno się ich również „przedawkowywać”, chyba że chwilowo, kiedy organizm tego potrzebuje z uwagi na aktualną kondycję (np. niedożywienie).

Spokojny, mocny sen jest niezbędny do zachowania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Niewyspani doświadczamy bólu głowy, nie mamy siły na wykonywanie prostych czynności, możemy także doświadczać innych dolegliwości: zawrotów głowy, a przy skrajnym wyczerpaniu nawet omamów.

Jak dbać o zdrowie fizyczne za pomocą ruchu?

Trzeci wymieniony wyżej filar to ruch. Wspólnie z dietą przekładają się na kształt sylwetki. W dzisiejszych czasach sporo ludzi wykonuje pracę biurową, przed komputerem, w związku z czym przez większość dnia siedzi. Pandemia koronawirusa na wielu ludziach wymusiła pracę zdalną, co dołożyło cegiełkę do utrudnień w dbaniu o zdrowie fizyczne.

Jak dbać o zdrowie fizyczne każdego dnia? Jeśli nie masz czasu na treningi, wdrażaj w życie drobne zmiany. Chodź na zakupy lub do pracy pieszo (alternatywą jest rower). Jeżeli pracujesz daleko, parkuj auto kawałek od budynku firmy. W ogóle chodź na spacery – to bardzo, bardzo korzystne dla pracy całego organizmu! Wybieraj schody zamiast windy, częściej sprzątaj mieszkanie i wyprowadzaj psa (domownicy będą wdzięczni ;-)). Szybko przekonasz się, że maleńkie zmiany dają ogromną różnicę.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
496 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *