Zdrowie Fizyczne

Gips czy orteza dla dzieci? Kiedy stosować ortezy?

• Zakładki: 51


Opatrunek gipsowy to rodzaj bandaża, który nakłada się na kontuzjowaną część ciała. Jego noszenie dla niektórych bywa bardzo niekomfortowe, a szczególnie trudne może się to okazać dla dzieci. Coraz częściej więc lekarze dają rodzicom możliwość wyboru pomiędzy gipsem lub ortezą. Kiedy lepiej zastosować ortezę zamiast gipsu?

Tradycyjne opatrunki gipsowe

Na wstępie warto zaznaczyć, że każde schorzenie może wymagać innej metody leczenia, o której decyduje lekarz. W przypadku złamań, skręceń czy zwichnięć do tej pory wybierano przede wszystkim opatrunki gipsowe. Noszenie tego typu opatrunku może być nie lada wyzwaniem dla dorosłych, a tym bardziej dla najmłodszych. Wadą gipsu jest na pewno jego waga, brak komfortu noszenia oraz konieczność unikania moczenia opatrunku. W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się ortezy dla dzieci?

Wygodne ortezy dla dzieci

Jeśli jako rodzice możemy wybrać między założeniem gipsu, a ortezą dla dzieci, to zdecydowanie powinniśmy rozważyć drugie rozwiązanie. Orteza to wybawienie dla osób, którym zależy na wygodzie noszenia, przewiewności, możliwości dokładnego umycia kontuzjowanej części ciała, zmniejszeniu obciążenia zdrowych kończyn i zwiększeniu mobilności. Jak możemy się domyślić, dla dzieci lepszym rozwiązaniem jest orteza. Przede wszystkim dlatego, że nie będzie tak bardzo ograniczać ich ruchów i powodować dodatkowego i niewygodnego obciążenia.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem medycznym Strefa Zdrowia.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *