Suplementy Diety

Elektrolity nie tylko dla sportowców! Kiedy powinniśmy je przyjmować?

• Zakładki: 35


O elektrolitach słyszał z pewnością każdy z nas, jednak dużo osób nie zdaje sobie sprawy z ich istotnej roli w naszym organizmie. Panuje także przekonanie, że elektrolity przeznaczone są wyłącznie dla osób uprawiających sport. Dlaczego nie możemy dopuścić do ich niedoboru?

Jaką rolę w organizmie pełnią elektrolity?

Kiedy mówimy o elektrolitach, skupiamy się głównie na jonach sodu, wapnia, potasu, magnezu oraz jonów chlorkowych i fosforanowych. To ich obecność wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową, która z kolei zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Najczęstsze sytuacje, w których występuje duże ryzyko utraty elektrolitów to między innymi spożywanie alkoholu dzień wcześniej, intensywny wysiłek fizyczny, biegunka, wymioty, restrykcyjne diety czy infekcje, którym towarzyszy wysoka gorączka. Właśnie w takich okolicznościach powinniśmy zadbać o to, by nie dopuścić do niedoboru wspomnianych składników. W innym przypadku możemy zauważyć u siebie szereg nieprzyjemnych objawów. Należą do nich nadmierne zmęczenie, zawroty głowy, nudności, obrzęki, osłabienie, a nawet zaburzenia rytmu serca czy ciśnienia krwi.

Zaburzenia elektrolitowe powinniśmy jak najszybciej regulować. Może nam do tego posłużyć woda mineralna lub też gotowe preparady nawadniające dostępne w aptekach. Zazwyczaj są to preparaty płynne, tabletki musujące bądź saszetki, które samodzielnie rozpuszczamy w wodzie. O uzupełnianiu elektrolitów musimy pamiętać za każdym razem, kiedy tracimy duże ilości wody oraz mikroelementów.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *