Dieta

Dieta przy chorobie refluksowej

• Zakładki: 29


Refluks żołądkowo-przełykowy jest stanem, w którym zawartość żołądka cofa się do przełyku, powodując nieprzyjemne objawy, takie jak pieczenie i ból. Dieta odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu objawów refluksu żołądkowego i jest pierwszą linią terapii stosowanej u osób z tego typu przypadłością. Dowiedz się, jakie pokarmy nasilają lub łagodzą objawy choroby. 

Choroba refluksowa jest stanem, w którym kwas żołądkowy i inne soki trawienne wracają do przełyku, powodując nieprzyjemne objawy.  Dzieje się tak z powodu rozluźnienia przełyku. Zwykle zwieracz przełyku („mięśniowa rurka”, która przepuszcza pokarm do żołądka, a następnie zaciska się, aby zablokować jego powrót do góry) chroni przełyk przed kwasem żołądkowym. Jeśli gdy dojdzie do jego rozluźnienia, pokarm może przedostać się przez poluzowany otwór do góry, czyli z powrotem do przełyku, powodując refluks żołądkowy.

Jak zmienić swoją dietę, aby złagodzić objawy choroby refluksowej?

Aby złagodzić objawy choroby refluksowej, trzeba zacząć unikać pokarmów, które mogą nasilać objawy i sięgać po produkty łagodzące. Ważne jest również picie wody w odpowiednich ilościach, spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu oraz unikanie przyjmowania pokarmów w niewłaściwej pozycji – pochylonej lub leżącej. Poniżej kilka porad, które mogą zapobiegać refluksowi kwasu. 

  • Jedz mniej, ale częściej. Unikaj zbyt obfitych posiłków, późnych kolacji i przekąsek przed snem.
  • Unikaj pokarmów bogatych w tłuszcze i cukier. Tłuste potrawy i słodycze mogą nasilać objawy choroby refluksowej. Na liście produktów zakazanych znajdują się: tłuste mięso (kiełbasa, bekon), wszelkie smażone potrawy, chipsy ziemniaczane i inne przetworzone przekąski, dania typu fast food.
  • Unikaj alkoholu i napojów gazowanych. Mogą one powodować podrażnienie błony śluzowej przełyku i nasilać objawy choroby refluksowej.
  • Zmniejsz spożycie kofeiny. Ona również może podrażniać błonę śluzową przełyku. 
  • Jedz produkty o niskim poziomie kwasowości, takie jak banany, ziemniaki, ryż brązowy lub makaron bez glutenu. Te produkty są mniej podrażniające dla błony śluzowej przełyku niż produkty o wysokim poziomie kwasowości, takie jak cytrusy lub pomidory.
  • Unikaj ostrych przypraw lub sosów na bazie octu lub cytryny. 
  • Pij dużo wody między posiłkami. Dzięki temu utrzymasz odpowiedni poziomu pH w żołądku i zmniejszysz ruchliwość międzyprzełykowego zwieracza dolnego. 

Produkty zapobiegające refluksowi

Zadbaj o dużą ilość błonnika w diecie. Sięgaj po pełne ziarna, takie jak płatki owsiane, kuskus i brązowy ryż. Warzywa korzeniowe, takie jak słodkie ziemniaki, marchew i buraki, a także zielone warzywa reprezentowane przez szparagi, brokuły i fasolkę szparagową. Specjaliści z Daru Zdrowia – www.darzdrowia.pl – zalecą włączenie do diety tak zwanej żywności alkaicznej, czyli pokarmów, które mają wyższe pH, są zasadowe i mogą pomóc zrównoważyć silny kwas żołądkowy. Są to m.in. banany, melony, orzechy i kalafior. Warto włączyć do swojej diety produkty zawierające dużo wody, takie jak arbuz, ogórek czy sałata. W walce z refluksem będą pomocne produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu oraz chude ryby i równie chude mięso.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Dar Zdrowia – www.darzdrowia.pl

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *