Dieta

Dieta na zdrowe zęby — czego unikać?

• Zakładki: 40


Dieta na zdrowe zęby — czego unikać?

Dobrze skomponowane posiłki w codziennej diecie dostarczają nam energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Warto też wiedzieć, że nasz jadłospis ma ogromny wpływ na kondycję jamy ustnej i pomaga utrzymać zdrowe uzębienie. Co powinnyśmy jeść, by mieć mocne zęby, a czego lepiej unikać?

Składniki mineralne i witaminy

Dieta dla mocnych zębów musi być przede wszystkim bogata w odpowiednie składniki mineralne. Należy do nich wapń, który znajdziemy w przetworach mlecznych. Jest on głównym materiałem budulcowym zębów. Kolejnym ważnym minerałem jest fosfor, który także stanowi materiał budulcowy. Fosfor znajdziemy między innymi w orzechach, żółtych serach, wątróbce czy soi. Pamiętajmy jednak, by wapń i fosfor dostarczać do organizmu z witaminą D, która to umożliwia ich wchłanianie, a dodatkowo reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową. Konieczne jest zadbanie o prawidłowy poziom witaminy C (nać pietruszki, czerwona papryka, truskawki, owoc dzikiej róży) na zdrowe dziąsła oraz witaminy A działającej przeciwbakteryjnie i przeciwpróchniczo. Znajdziemy ją w marchwi, wątróbce, żółtych serach, rybach i jajach.

Czego unikać?

Powszechnie wiadomo, że sprzymierzeńcem próchnicy jest cukier, który stanowi pożywkę dla bakterii. Spożywanie szczególnie cukrów prostych i dwucukrów obniża pH jamy ustnej i przyczynia się do demineralizacji szkliwa. Niekorzystne dla zębów są produkty, których konsystencja sprawia, iż oblepiają one nasze zęby. Zwiększają tym samym ryzyko powstania próchnicy.

Jeśli zależy nam na pięknej bieli zębów, powinniśmy unikać produktów barwiących takich jak kawa, herbata czy czerwone wino. Zamiast słodkich przekąsek między posiłkami lepiej jest wybierać warzywa, które wspomagają usuwanie osadu oraz masują dziąsła. Pamiętajmy też o częstym piciu wody, by dokładnie wypłukać resztki pokarmów i bakterie z jamy ustnej.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *