Probiotyki to popularni bohaterowie artykułów poświęconych układowi pokarmowemu i reklam środków ułatwiających trawienie. Wiemy, że powinno się je przyjmować w trakcie antybiotykoterapii i podczas chorób układu pokarmowego. Czym jednak są? W jakich produktach je znajdziemy? Przeczytaj!
Probiotyki – co to jest?
Probiotyki to mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita. W powszechnym obiegu wykorzystywana jest nazwa „dobre bakterie”, jako że właśnie tym są – po pierwsze bakteriami, po drugie elementami korzystnymi, niezbędnymi wręcz dla zdrowia człowieka. Żywe kultury bakterii i drożdży zamieszkują w jelitach, skąd dbają o odporność całego organizmu, zapobiegają chorobom (jelitowym, ale nie tylko), hamują wzrost patogenów.
Gdzie znajdują się probiotyki?
Zdrowy człowiek ma odpowiednio dużą i zróżnicowaną florę bakteryjną jelit, dlatego na co dzień nie musi suplementować probiotyków. Powinien natomiast to robić, kiedy cierpi na choroby układu pokarmowego zubożające mikroflorę jelit bądź stosuje terapie lecznicze wybijające zarówno złe, jak i dobre bakterie. Przykładami są antybiotykoterapia, radioterapia, chemioterapia. Najkorzystniejszy jest probiotyk w formie suplementu, ponieważ zawiera odpowiednią dawkę bakterii z kilku szczepów. Mniejsze ilości probiotyków znajdziemy w żywności, np. fermentowanych produktach mlecznych. W czasie kuracji warto włączyć do diety kefir, maślankę, jogurty naturalne. Sprawdzą się też kiszonki: kapusta, ogórki.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock