Zdrowie Fizyczne

Czy można brać probiotyki profilaktycznie?

• Zakładki: 59


Zdrowe jelita to zdrowy organizm. Dbanie o florę bakteryjną to jeden z czynników, który wpływa na stan naszego zdrowia. Istnieje cały szereg elementów, które wpływają na mikrobiom jelitowy. Dzisiaj bierzemy pod lupę probiotyki, czyli żywe kultury bakterii, które mają za zadanie wzmocnić mikroflorę jelitową i zapewnić jelitom prawidłowe działanie. Czy kurację probiotyczną powinniśmy stosować tylko po antybiotykoterapii? Czy profilaktyczne stosowanie probiotyków jest bezpieczne i zdrowe?

Probiotyki a profilaktyka

Zdania ekspertów na temat profilaktycznego stosowania probiotyków są podzielone. Wielu specjalistów zaleca profilaktyczne dostarczanie organizmowi probiotyków – z suplementów czy z diety – aby regularnie dbać o prawidłowy skład mikroflory jelitowej. Inni eksperci są zdania, że nie ma potrzeby stosować probiotyków u osób zdrowych. Które z tych zaleceń jest słuszne? Stosowanie probiotyków profilaktycznie ma uzasadnienie w wielu przypadkach. Regularnie cierpisz na zatrucia pokarmowe albo zaparcia? Zmagasz się z długotrwałym stresem? Chorujesz na zespół jelita drażliwego, nieżyt żołądkowo-jelitowy czy zapalenie jelita grubego? Masz osłabioną odporność? Profilaktyczne spożywanie probiotyków może być dla Ciebie wsparciem.

Jakie probiotyki stosować?

Ważne, aby odpowiednio wybrać probiotyk, np. suplementy AC Zymes. Nie każdy szczep probiotyczny działa tak samo. W zależności od tego, który układ w organizmie chcesz wspomóc albo jaką dolegliwość zwalczyć, lekarz pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj probiotyków dla Ciebie. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Pharmavita.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
58 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *