Zdrowie Fizyczne

Badanie moczu – o czym informują nas wyniki badania moczu?

• Zakładki: 46


Badanie moczu jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Jest tanie, bezbolesne i może wskazać nam kilka potencjalnych problemów zdrowotnych. Dlatego badanie moczu powinniśmy wykonywać nie rzadziej niż raz w roku. Jakie parametry sprawdzane są podczas tego badania?

Badanie moczu pod mikroskopem

Jednym z elementów badania moczu jest jego ocena pod mikroskopem. Laborant bada mocz pod kątem występowania bakterii lub drożdży, które świadczą o infekcji dróg moczowych. Badanie moczu pozwala wykryć obecność czerwonych i białych krwinek (erytrocytów i leukocytów), które występują w moczu w przypadku infekcji dróg moczowych, problemów z nerkami lub wątrobą. Mogą one także świadczyć o niedokrwistości i krwiomoczu. Ponadto w mikroskopowym badaniu moczu wykrywa się obecność kryształków. Ich niewielka liczba nie jest stanem patologicznym, jednak zbyt dużo kryształków informuje nas o problemach z nerkami bądź metabolizmem.

Chemiczne badanie moczu

Pierwszym parametrem, jaki sprawdza się podczas chemicznego badania moczu, jest białko. W niewielkich ilościach może pojawić się u kobiet w ciąży oraz u osób z gorączką lub po intensywnym wysiłku. Jednak większych ilości białka nie wolno lekceważyć – wskazują one bowiem na chorobę nerek.

Następnie sprawdzana jest obecność glukozy oraz ketonów w moczu – w przypadku pozytywnego wyniku należy przeprowadzić dodatkowe badania pod kątem cukrzycy, choroby nerek oraz wątroby. Ciała ketonowe mogą pojawić się również na skutek bardzo rygorystycznej diety (mało kalorycznej oraz wykluczającej węglowodany) oraz głodówek.

Kwasowość moczu to kolejny parametr, uwzględniany w badaniach chemicznych. Wskaźnik pH moczu u większości pacjentów waha się między 5,5 a 6,5 – jest więc lekko kwaśny. Jeszcze bardziej zakwaszony mocz świadczy o problemach z nerkami, kwasicy metabolicznej, cukrzycy lub zbyt wysokiej podaży białka w diecie. Neutralny lub zasadowy mocz wskazuje na dietę wegańską, wegetariańską lub mleczną. Z reguły jest dobrym wskazaniem, może jednak wskazywać na infekcje dróg moczowych.

Występowanie w moczu bilirubiny najczęściej jest oznaką chorej wątroby, która nie radzi sobie z usuwaniem tego produktu rozpadu czerwonych krwinek. Z kolei albumina u zdrowych osób występuje we krwi. Obecność tego białka we krwi świadczyć może o chorych nerkach.

Podczas badania moczu oceniana jest również jego ciężkość – zbyt duże skoncentrowanie cząsteczek wskazuje na zbyt małe spożycie płynów, odwodnienie lub częstomocz.

Badanie moczu w połączeniu z badaniem krwi pozwalają wykryć schorzenia, które nie dają charakterystycznych objawów. Gdy od dłuższego czasu obserwujemy zmiany w naszym organizmie, warto poprosić lekarza o rozszerzenie spektrum badania moczu i krwi.

Artykuł powstał we współpracy z H-T. Centrum Medyczne.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
11 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *