Każdy człowiek może mieć gorszy dzień, kiedy czuje się zniechęcony i wyprany z emocji. Często wiąże się to z rezygnacją z pewnych aktywności, która miałaby nie sprawić żadnej przyjemności. Jeśli jednak to uczucie staje się przewlekłe, może to znaczyć, że dana osoba cierpi na anhedonię. Czym się ona objawia i jak sobie z nią radzić?
Czym jest anhedonia?
Anhedonia jest terminem stosowanym w psychiatrii do określenia stanu, który charakteryzuje się niemożnością odczuwania przyjemności. Dotyczy to zarówno przyjemności fizycznej, jak i emocjonalnej. Pojawia się poczucie pustki, a rzeczy i aktywności, które do tej pory sprawiały radość, przestają ją wywoływać. Przyczyny anhedonii mogą być różne, ale wyróżnić można przede wszystkim czynniki genetyczne, przyjmowanie niektórych leków antydepresyjnych, niedobory witamin oraz minerałów, zaburzenia metaboliczne.
Jak leczyć anhedonię?
Należy zdać sobie sprawę, że leczenie anhedonii to proces długotrwały. Na wstępie istotne jest określenie przyczyny występowania takiego stanu. Zwykle specjaliści posiłkują się farmakologią oraz psychoterapią. Jeśli anhedonia jest objawem zaburzeń psychotycznych lub nastroju, należy także rozpocząć leczenie tych zaburzeń. Niezwykle ważne jest, by osobie zmagającej się z objawami anhedonii zapewnić warunki, które wspomogą powrót do normalnego funkcjonowania.
Fot. Shutterstock