Zdrowie Psychiczne

4 typy osobowości według Hipokratesa cz. 4 — flegmatyk

• Zakładki: 29


Ostatnim już typem osobowości według podziału stworzonego przez Hipokratesa jest flegmatyk. Uważa się go za uważnego obserwatora, który stroni od bycia na przysłowiowym świeczniku. Czym jeszcze charakteryzują się osoby o tym temperamencie i w jakich pracach się odnajdą?

Osobowość i predyspozycje zawodowe flegmatyka

Najważniejsze cechy opisujące flegmatyka to spokój, opanowanie i zrównoważone podejście. Nie oznacza to jednak, że flegmatycy nie potrafią zażartować. Robią to wtedy, kiedy nadarzy się do tego odpowiednia okazja. Zazwyczaj są bardzo życzliwi i chętnie niosą pomoc, dzięki czemu mają wielu przyjaciół. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywa również, fakt, że flegmatycy mocno koncentrują się na rozmówcach i są idealnymi kompanami do długich konwersacji. To także osoby cierpliwe, ale powściągliwe w wyrażaniu opinii. Co ważne, flegmatycy nie są osobami skorymi do zmian i nie lubią podejmować ryzyka. Często też do działania potrzebują zachęty.

Jaki zawód jest odpowiedni dla flegmatyka? Przede wszystkim taki, gdzie ma on określone zadania do wykonania. Realizowanie schematycznych czynności daje mu poczucie stabilności. Brak pewności siebie może natomiast być spowodowany między innymi dynamicznymi zmianami, koniecznością szybkiego podejmowania decyzji czy potrzebą kierowania zespołem. Polecane zawody to pracownik naukowy ze względu na myślenie analityczne i skrupulatność, czy mediator lub osoba rozwiązująca różne trudności natury psychologicznej.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *