Zdrowie Psychiczne

4 typy osobowości według Hipokratesa cz. 3 – choleryk

• Zakładki: 31


Jednym z czterech typów osobowości opisanych przez greckiego lekarza Hipokratesa jest choleryk. Temperament ten tak jak i pozostałe charakteryzują określone cechy i zachowania. Jakie decyzje w życiu podejmują cholerycy? Gdzie najlepiej się odnajdują?

Choleryk — charakter i predyspozycje zawodowe

Mówi się, że cholerycy to urodzeni przywódcy z tendencją do rywalizacji. Sprawia to, że są to osoby dominujące, niezależne i lubiące mieć wszystko pod kontrolą. Nieustannie czują potrzebę zmian, a jednocześnie mają w sobie ogromne pokłady energii. Kiedy choleryk podejmie określoną decyzję, trudno będzie go od tego odwieść. Bywa, że cholerycy zbyt pochopnie wydają opinie o innych, tym samym ich raniąc. Nie lubią się podporządkowywać i niechętnie przyznają rację innym ludziom. Bardzo często uważają się za osoby idealne i nie zważają na żadne wady. Mimo wszystko trudno jest znaleźć osobę, która jest cholerykiem w 100 procentach. Zwykle trafiamy na mieszankę różnych cech i typów osobowości.

Z uwagi na przywódcze zdolności choleryka, świetnie odnajdzie się on na stanowiskach kierowniczych. Takie osoby będę zresztą czuć potrzebę, by piąć się po szczeblach kariery coraz wyżej. Dla niektórych może to być wręcz przykład i inspiracja. Osoby o takim typie osobowości dobrze radzą sobie z zarządzaniem ludźmi i mają rozwinięte zdolności organizacyjne. Idealne zawody dla nich to między innymi prawnik, policjant, menadżer czy dyrektor przedsiębiorstwa.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *