Miód kosztuje więcej niż cukier stołowy, a dostarczanych przez niego kalorii wcale nie jest znacznie mniej, więc nie przysługuje się diecie redukcyjnej. A jednak zdecydowanie warto zastąpić nim cukier. Przeczytaj artykuł i sprawdź dlaczego!
Wartości odżywcze miodu
Cukier stołowy stanowi substancję pozyskiwaną z roślin: buraka cukrowego bądź trzciny cukrowej. Składa się z glukozy i fruktozy, czyli dwóch źródeł węglowodanów. Nie ma w nim niczego więcej – witamin, minerałów (trudno wskazywać np. na żelazo, bo znajduje się go śladowa ilość). Tymczasem miód stanowi kopalnię witamin i minerałów. Znajdują się w nim chociażby żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor, witaminy z grupy B, A, C.
Smak miodu
W przypadku cukru trudno mówić o smaku innym niż po prostu słodki. Zupełnie inaczej ma się sprawa miodu. To rodzaj – baza, z której powstał miód – określa jego charakter. Przykładowo miód gryczany jest dość wytrawny, mocny smakowo. Miód wielokwiatowy i miód z mniszka to propozycje łagodne, bez posmaków, idealne dla dzieci. Miód lipowy łączy słodycz z kwaskiem, a miód konopny zdaje się roślinny.
Właściwości prozdrowotne miodu
Coraz więcej mówi się o szkodliwości nadmiaru cukru w diecie. Ponieważ produkt ten nie niesie żadnych korzyści zdrowotnych, spożywa się go wyłącznie dla przyjemności. Z kolei miód to lek na serce, mózg, nerwy. Stanowi naturalny antybiotyk w walce z bakteriami, wirusami, grzybami. Doskonale wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Łagodzi podrażnienia, wzmacnia odporność i skraca czas leczenia chorób układu oddechowego.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Biozdrowy.pl.
Zdj. Shutterstock