Zdrowie Fizyczne

Zdrowy oddech — jak prawidłowo oddychać?

• Zakładki: 37


Chyba nikt z nas nie zastanawia się nad tym, czy oddycha poprawnie. Mimo to ma to ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na długość naszego życia. Jak powinniśmy oddychać, by odzyskać koncentrację i pozbyć się stresu?

Techniki oddechowe

Powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu na oddychanie. Możemy jednak wyróżnić dwa typy, czyli oddychanie brzuchem lub klatką piersiową. Podczas oddychania brzuchem klatka piersiowa jest nieruchoma, a jedynie brzuch zwiększa swoją objętość. W drugim przypadku to właśnie klatka piersiowa naprzemiennie rozszerza się i kurczy.

Prawidłowe oddychanie może zostać zaburzone przez różne czynniki. Musimy się więc nauczyć, jak przypomnieć ciało o zdrowym oddechu. Na wstępie warto pamiętać, żeby oddychać o wykonywaniu wdechów nosem a wydechów ustami. To jedyny sposób, by przefiltrować powietrze dostające się do naszych płuc. Nasza przepona powinna unosić się z każdym wdechem i opadać z każdym wydechem. Bardzo korzystne jest to, by znaleźć chwilę przynajmniej raz dziennie i ćwiczyć prawidłowe oddychanie. Takie ćwiczenie stanie się jednocześnie chwilą relaksu.

Właściwe oddychanie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a w tym na tętno, trawienie czy odporność. Nie powinniśmy więc tego zaniedbywać. Jeśli będziemy regularnie wykonywać ćwiczenia prawidłowego oddechu, z pewnością bardzo szybko zauważymy poprawę się jakości naszego życia.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *