Zdrowie Fizyczne

Ugryzienie komara — czy może być niebezpieczne?

• Zakładki: 43


Gdy tylko robi się cieplej, na dworze pojawiają się komary, które skutecznie odbierają nam radość z przebywania na zewnątrz. Drażni nas nie tylko ich brzęczenie, ale przede wszystkim kąsanie. Uporczywe swędzenie i pieczenie może niejednej osobie uprzykrzyć życie. Czy jednak powinniśmy przejmować się ugryzieniem komara?

Czy ugryzienie przez komara wymaga leczenia?

Dlaczego ukąszenie komara swędzi? Dzieje się tak, ponieważ po wkłuciu komar wstrzykuje w ranę kropelkę śliny, która zawiera wiele białek będących popularnymi alergenami. Nasz organizm w kontakcie z nimi zaczyna wydzielać histaminę i wtedy też rozpoczyna się reakcja alergiczna objawiająca się uciążliwym swędzeniem oraz zaczerwienieniem. Z pozoru nie jest to nic groźnego, o ile będziemy odpowiednio dbać o ranę i nie rozdrapywać jej.

Sprawy znacznie komplikują się, kiedy jesteśmy uczuleni na komary. Objawy alergii nasilają się powoli, więc mogą ją u siebie podejrzewać osoby, które z roku na rok reagują na ukąszenia coraz gorzej. Po jakimś czasie ślina komarów może być nawet przyczyną zmian ropnych lub stanu zapalnego skóry. Nie prowadzi jednak do wstrząsu anafilaktycznego, chociaż w dalszym ciągu objawy mogą być szkodliwe dla zdrowia i samopoczucia. Do osłabienia reakcji alergicznej wykorzystuje się leki przeciwhistaminowe, żele z lekiem przeciwhistaminowym lub maści sterydowe z hydrokortyzonem dostępne w aptekach bez recepty. Użycie tych preparatów zmniejszy ryzyko pojawienia się nasilonej reakcji alergicznej.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *