Zdrowie Psychiczne

Terapia dla par – dlaczego warto się nad nią zastanowić

• Zakładki: 33


Związek z drugim człowiekiem to podróż pełna pozytywnych emocji, jednak często to również trudna i wyboista droga. Gdy więc czujemy, że jako para nie potrafimy pójść naprzód i rozwiązać problemów w naszej relacji, warto udać się po pomoc i poradę do eksperta w owej dziedzinie. Profesjonalna i prowadzona pod okiem doświadczonego terapeuty terapia par pozwala zrozumieć błędy, wzmocnić więź i uczy komunikacji. Ponadto nierzadko ułatwia podjęcie właściwej decyzji- czy zostać razem, czy się rozejść.

Kiedy pomyśleć o terapii dla par?

Tym samym, coraz więcej osób korzysta z terapii par, jako że przynosi ona naprawdę świetne rezultaty, choć sam proces bywa długotrwały i wymaga ciężkiej pracy obydwu stron. Jeżeli zaś ludzie wyrażają chęci i pragną wspólnie znaleźć źródło konfliktów w związku, opłaca się podjąć próbę ratowania relacji. Zwykle wystarczy bowiem spojrzeć na konkretne sytuacje i zachowania okiem człowieka stojącego z boku, by zauważyć, że to w ignorowaniu wzajemnych potrzeb i oczekiwań leży główna przyczyna kłopotów.

Stąd, mądrym krokiem będzie wybór sprawdzonego psychoterapeuty, posiadającego ogromną wiedzę w zakresie terapii par, a zarazem wzbudzającego zaufanie i dającego poczucie bezpieczeństwa. Trudno wszak otworzyć się przed zupełnie obcą osobą, a dobry kontakt z terapeutą stanowi podstawę terapii. Co do formy zaś, można konsultować się z nim bez udziału partnera, bądź chodzić na poszczególne sesje we dwójkę- w zależności od indywidualnych potrzeb, czy sugestii prowadzącego. Na szczęście oferta dostępnych wariantów na rynku stale zwiększa się i spokojnie da się dopasować ten optymalny dla siebie jak na przykład: terapia par Kraków.

Podsumowanie

 Udany związek dwojga ludzi to zatem efekt sporego wysiłku włożonego w jego budowanie, poprzez codzienne docieranie się i kompromisy. Terapia par zdecydowanie wspiera zaś tę drogę do obopólnego szczęścia i spełnienia. Ważne natomiast, aby skrupulatnie przyjrzeć się proponowanym w gabinecie formom i porozmawiać o nich z partnerem. Terapia par przecież tylko wtedy ma sens, kiedy to dwie strony chcą zmiany równie mocno- zmuszanie partnera do czegokolwiek zwykle przynosi bowiem odwrotny skutek. Zawsze jednak wyjściem jest terapia indywidualna, która także bywa skuteczna.

Co więcej, terapia par prowadzona jest przez jednego, bądź dwóch terapeutów, mogących wymieniać się poglądami i uwagami na temat postępów. Daje to dodatkowy obraz związku i łatwiej przyswoić całokształt treści, wynoszonych z każdego spotkania. Nade wszystko liczy się tu zaś empatyczne podejście do klientów i umiejętne wyciąganie wniosków przez terapeutę. Dzięki uważnej analizie kształtu relacji można wszak całkowicie ją odmienić i trwale wzmocnić jej fundamenty. Nie każde załamanie i kryzys zwiastuje więc rychły koniec związku.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
37 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *