Zdrowie Fizyczne

Spanie w ubraniu czy bez — co jest zdrowsze?

• Zakładki: 48


To, jak istotny jest zdrowy sen, wie każdy z nas. Rzadko jednak zastanawiamy się i bierzemy pod uwagę fakt, w czym powinniśmy spać i czy ma to jakiś wpływ na jakość naszego nocnego odpoczynku. Co jest zdrowsze — spanie w ubraniu czy bez?

Dlaczego warto spać nago?

Wydawać by się mogło, że spanie nago oraz w ubraniu nie różnią się od siebie znacząco. Nic bardziej mylnego. Zarówno spanie w piżamie, jak i bez ma swoje zalety i wady. Wśród zalet spania nago możemy wymienić:

  • Łatwe zapadanie w głęboki sen — poprzez obniżenie temperatury ciała związanej ze spaniem nago znacznie łatwiej jest nam zapaść w głęboki sen i jednocześnie zmniejsza się prawdopodobieństwo nocnych pobudek.
  • Korzystny wpływ na skórę — noc jest okazją na to, by nasza skóra mogła wreszcie swobodnie oddychać. Umożliwi nam to właśnie spanie bez ubrania.
  • Zapewnienie swobody ruchów — częsta zmiana pozycji podczas nocnego odpoczynku będzie znacznie bardziej komfortowa, jeśli nie będziemy mieć na sobie ubrań.
  • Pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów — spanie w niskiej temperaturze (zapewnia nam to brak ubrań) przyspiesza metabolizm, czyli pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów.
  • Dbanie o strefy intymne — decydując się na spanie bez ubrań, znacznie zmniejszamy szansę na złapanie infekcji okolic intymnych, ponieważ grzyby i bakterie nie mogą się namnażać w warunkach zwiększonej wentylacji, a ciało oczyszcza się w sposób naturalny.

Kto nie powinien spać nago?

Mimo że spanie niesie zza sobą całe mnóstwo korzyści, to nie każdy z nas powinien decydować się na takie rozwiązanie. Nocny odpoczynek w piżamie bądź innym ubraniu odradza się szczególnie osobom z wrażliwą i skłonną do alergii skórą. Co więcej, powinniśmy tego unikać w bardzo zimnych pomieszczeniach i podczas choroby.

Pamiętajmy, że wybierając spanie bez ubrań, musimy częściej zmieniać pościel. W ten sposób zadbamy o właściwą higienę.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
129 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *