Trening siłowy połączony z treningiem cardio to najlepszy sposób na budowanie pięknej sylwetki, wytrzymałości, siły oraz kondycji. Kompleksowy trening możemy wykonać w klubie na siłowni lub we własnym domu. Coraz więcej osób decyduje się na drugie rozwiązanie, oszczędzając czas na dojazdy. Siłownia w domu umożliwia wykonanie pełnego treningu oporowego. Dowiedz się, jak ją urządzić – jaki sprzęt treningowy jest niezbędny?
Siłownia w domu – podstawowy i dodatkowy sprzęt w domowej siłowni
Osoby początkujące do wykonywania ćwiczeń siłowych w domu potrzebują hantli i gum typu miniband oraz maty – z takim sprzętem z powodzeniem zrealizujesz trening siłowy, ucząc się techniki i przygotowując do pierwszej masy, czyli budowania tkanki mięśniowej. Podczas redukcji podstawowe oprzyrządowanie jest w zupełności wystarczające. Z czasem jednak będziesz odczuwał brak możliwości progresowania, czyli zwiększania ciężarów, a tylko w taki sposób będziesz efektywnie poprawiał swoją sylwetkę i zwiększał siłę oraz wytrzymałość.
Wówczas przyda się sprzęt na siłownię, który pomoże Ci osiągnąć cele treningowe:
- 2 hantle regulowane – regulacja pozwoli Ci wykorzystywać hantle do różnego rodzaju ćwiczeń, a z czasem progresować
- gryf prosty 150 cm
- obciążenie – 100 kg
- ławeczka do ćwiczeń
- wyciąg do ćwiczenia pleców
- kettle – opcjonalnie
Ponadto warto zainwestować w jeden sprzęt do cardio – może to być bieżnia, rowerek stacjonarny czy maszyna eliptyczna, która jest bezpieczniejsza dla stawów niż orbitrek. Doskonałym wyborem będzie wioślarz – maszyna, na której zrobisz trening cardio, a także wzmocnisz mięśnie grzbietu, klatki piersiowej, brzucha, ramion i nóg. Nie inwestuj w więcej niż jeden sprzęt do cardio – z czasem, gdy treningi siłowe będą się wydłużać, możesz zechcieć zamienić część aerobową treningu na HIIT, który z powodzeniem wykonasz bez sprzętu.
Siłownia w domu – o czym jeszcze warto pamiętać?
Urządzając siłownię w domu, pamiętaj o właściwym przygotowaniu pomieszczenia. Zadbaj o odpowiednią podłogę. Wykończ ją specjalnymi panelami, odpornymi na uszkodzenia mechaniczne lub wykładziną. Na przynajmniej jednej ścianie – a najlepiej na dwóch ścianach – zamontuj duże lustro, które pomoże Ci kontrolować prawidłową technikę ćwiczeń. Pamiętaj również, że każdy trening musi być poprzedzony rozgrzewką, a zakończony rozciąganiem. Możesz zaopatrzyć się w sprzęt, który pomoże Ci urozmaicić te części treningu – roller do masażu, duża piłka czy sprzęt do rozciągania nóg.
Siłownia w domu pozwala wejść na zaawansowany poziom treningu siłowego bez konieczności dojeżdżania na siłownię klubową. Oszczędność czasu odczujesz także, gdy nie będziesz czekać w kolejce aż wybrane urządzenie do ćwiczeń się zwolni. Z całą pewnością poczujesz także komfort w związku z utrzymaniem higieny na właściwym poziomie. Kompletowanie sprzętu na siłownię w domu możesz śmiało podzielić na etapy, nie inwestując jednorazowo dużych pieniędzy, a inwestycja ta będzie się zwracać z każdym miesiącem, gdy nie będziesz musiał kupować karnetu.
Fot. Shutterstock.