Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje między innymi witaminy A. Bez niej przeprowadzanie ważnych procesów życiowych nie byłoby możliwe. Jej niedobór może być przykre skutki dla naszego zdrowia. Jaką dokładnie funkcję pełni witamina A w naszym organizmie?
Witamina A — rola i występowanie
Witamina A to właściwie kilka organicznych związków zaliczanych do grupy retinoidów. Wśród nich wymieniamy retinol, kwas retinolowy, retinal i estry retinylu. Witamina A należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Może być więc magazynowana w tkance tłuszczowej, a także w wątrobie. Prawidłowy poziom tej witaminy jest niezbędny do zachodzenia takich procesów jak podział i różnicowanie się komórek, tworzenie się komórek rozrodczych, rozwój i wzrost kości czy regulowanie wzrostu tkanki nabłonkowej. Co więcej, witamina A wspiera redukcję zmarszczek, przyspiesza gojenie się ran, wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego i uczestniczy w procesie widzenia, tworząc rodopsynę umożliwiającą widzenie w słabym świetle.
W jakich produktach możemy znaleźć witaminę A? Jej cennym źródłem jest między innymi tran, a także inne produkty pochodzenia zwierzęcego, na przykład wątroba i podroby, pełne mleko, jaja i sery podpuszczkowe. Ponadto witaminę A znajdziemy w marchwi, pietruszce, brzoskwiniach, jarmużu czy szpinaku. Pamiętajmy o tym, by dostarczać do organizmu odpowiednią ilość witaminy A, ale także innych witamin i minerałów. Pojawienie się objawów niedoboru powinno być dla nas sygnałem, że potrzebna nam będzie konsultacja ze specjalistą.
Fot. Shutterstock