Sport

Recepta na szczęście? Aktywność fizyczna!

• Zakładki: 33


Od wielu lat eksperci starają się przekonać ludzi, że regularne ćwiczenia są sposobem na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Uprawianie sportu może nie tylko pomóc nam w pozbyciu się bólu, ale również uporać się ze złym nastrojem. Jak sport przyczynia się do zwiększenia poczucia szczęścia?

Aktywność fizyczna a poczucie szczęścia

Nie ma osoby, która nie wiedziałaby, jak dobrze ćwiczenia fizyczne wpływają na nasze ciało oraz umysł. Dobre samopoczucie zapewni nam wybranie rodzaju aktywności, którą lubimy. Dla jednych może to być pływanie, a dla innych bieganie. Według badań naukowych regularne ćwiczenia wpływają na poprawę koncentracji oraz pamięci. Co więcej, ruch pozytywnie wpływa na kreatywność.

W trakcie wysiłku fizycznego nasz organizm wydziela hormony, które mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Jest to między innymi dopamina, czyli hormon motywacji. Innym bardzo dobrze nam znanym hormonem wydzielanym podczas ćwiczeń jest serotonina. Jest to hormon szczęścia, który dodaje energii oraz poprawia nastrój. Kiedy ćwiczymy, obniża się aktywność struktur mózgu, które odpowiedzialne są za odczuwanie stresu czy lęku. Ćwiczenia mają także wpływ na pracę całego ośrodka nerwowego. Efektem tego jest stymulowanie nowych komórek nerwowych oraz większa efektywność. Kiedy nasz umysł jest sprawniejszy, inaczej postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i jesteśmy bardziej przygotowani do odbierania negatywnych informacji.

Jak widzimy sport to nie tylko zdrowie, ale i szczęście. Już kilka minut ćwiczeń dziennie pozwoli nam bardziej pozytywnie patrzeć na świat.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *