Zdrowie Psychiczne

Psycholog a psychiatra — kiedy i do kogo się wybrać?

• Zakładki: 40


Ostatnimi czasy spotykamy się z bardzo korzystnym zjawiskiem wśród społeczeństwa, jakim jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia psychicznego. Mimo wszystko zawody psychologa oraz psychiatry nadal bywają mylone. Jaka jest między nimi różnica i kiedy wybrać się do którego specjalisty?

Psycholog czy psychiatra?

Psycholog jest osobą, która zajmuje się diagnozowaniem naszych problemów, do czego używa między innymi diagnostyki osobowości czy oceny dyspozycji psychicznych. Diagnoza może zostać postawiona na podstawie wywiadu, ale również testów psychologicznych. W przypadku psychologa możemy liczyć na wsparcie psychospołeczne oraz pomoc psychologiczną. Wizyta u takiej osoby jest najczęściej pierwszą, na jaką się decydujemy, by porozmawiać o bieżących problemach. Psycholog może skierować nas do specjalisty — psychiatry bądź psychoterapeuty, gdzie otrzymamy dalszą pomoc.

Psychiatra jest lekarzem, a co za tym ma uprawnienia do wystawiania recept, zwolnień czy skierowań do szpitala psychiatrycznego lub ośrodka odwykowego. Jego głównym zadaniem jest postawienie diagnozy oraz zaproponowanie planu leczenia, w tym farmakologicznego. Psychiatra również ma możliwość skierowania nas na psychoterapię.

Jeśli w pewnym momencie poczujemy, że nie radzimy sobie z codziennością, nie wstydźmy się szukać pomocy. Na początku udajmy się do psychologa. To on na podstawie wywiadu postawi wstępną diagnozę i zadecyduje, jakie leczenie będzie dla nas najlepsze.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *