Sport

Przetrenowanie — czym się charakteryzuje i jak je leczyć?

• Zakładki: 36


Nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak istotna dla naszego zdrowia i samopoczucia jest aktywność fizyczna. Niestety spędzanie zbyt wielu godzin na siłowni i treningi bez wymaganego czasu do regeneracji mogą bardziej zaszkodzić aniżeli pomóc. Czym objawia się zespół przetrenowania i jak sobie z nim poradzić?

Objawy i sposoby na przetrenowanie

Jak odróżnić przetrenowanie od zwykłego zmęczenia po treningu? Według ustalonej definicji zespół przetrenowania to wynik skumulowanego zmęczenia. Co więcej, jest to stan patologiczny, który ma przykre skutki dla zdrowia oraz wyników sportowych. Objawia się między innymi kontuzjami, bolesnością mięśni, problemami ze snem, nocnym poceniem się, spadkiem siły i formy, brakiem zauważalnych efektów treningowych i wieloma innymi dolegliwościami nie tylko na podłożu fizycznym.

Leczenie zespołu przetrenowania opiera się przede wszystkim na odpoczynku. Powinien on trwać od 2 tygodni do nawet 6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji do regeneracji i intensywności zaobserwowanych objawów. W tym czasie powinniśmy zająć się także leczeniem ewentualnych kontuzji czy objawów psychicznych. Mogą nam w tym pomóc tacy specjaliści jak fizjoterapeuta, ortopeda czy psycholog. Po zakończeniu okresu regeneracji powinniśmy zadbać o to, by nasz powrót do aktywności był spokojny oraz prowadzony z rozwagą. Dobrze jest ustalenie nowego planu treningowego powierzyć profesjonaliście i na początku ćwiczyć pod jego okiem.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *