Suplementy Diety

Prebiotyki — działanie i zastosowanie

• Zakładki: 32


Większość osób z całą pewnością słyszała o probiotykach, czyli dobrych bakteriach podnoszących odporność i zapewniających prawidłową florę bakteryjną. Mniej znane są natomiast prebiotyki. Co to za składniki i jakie mają działanie?

Rola i działanie prebiotyków

Krótko mówiąc, prebiotyki to niestrawione składniki żywności. Wywierają one jednak pozytywny wpływ na organizm i zdrowie gospodarza. Ich zadaniem jest stymulowanie wzrostu dobroczynnych drobnoustrojów wchodzących w skład mikroflory jelit. Dzięki temu zwiększa się ilość bakterii pożytecznych w jelitach.

Bardzo często rolę prebiotyków w organizmie utożsamia się z rolą błonnika, jednak nie są one tożsame. Warto wiedzieć, że nie każdy rodzaj błonnika jest prebiotykiem. W związku z tym, że prebiotyki nie są trawione w przewodzie pokarmowym, to w niezmienionej formie trafiają aż do jelita grubego. Tam ulegają procesom fermentacji za sprawą bytujących w jelicie grubym bakterii. Podczas przemieszczania się przez światło jelita, prebiotyki wiążą wodę oraz zwiększają objętość treści jelitowej. W wyniku tego pożyteczne drobnoustroje otrzymują idealną pożywkę do dalszego wzrostu.

Najważniejsze funkcje prebiotyków to między innymi utrzymanie równowagi mikrobioty jelit, wspomaganie działania układu immunologicznego, pobudzanie perystaltyki jelit, hamowanie rozwoju patogenów, a nawet zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Możemy je przyjmować zarówno w formie naturalnej, jak i w formie suplementu.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *