Nie jest tajemnicą, że cukier to niezbędne źródło energii ludzkiego organizmu koniecznie do jego prawidłowego funkcjonowania. Jakiekolwiek zaburzenia poziomu cukru we krwi mogą zwiastować cukrzycę, czyli najczęściej występującą chorobę metaboliczną. Jakie objawy powinny skłaniać nas do zbadania poziomu cukru?
Kiedy warto zbadać cukier?
Jeśli dojdzie do zaburzenia poziomu cukru we krwi, będziemy mogli zauważyć u siebie typowe objawy. Dolegliwości wynikające z zaburzonej gospodarki hormonalnej niekoniecznie muszą przypominać cukrzycę, ale naszą uwagę powinny zwrócić takie symptomy, jak:
- wzmożone pragnienie oraz częstomocz,
- nieustanne zmęczenie,
- odczuwanie lęku i niepokoju,
- drętwienie oraz skurcze kończyn,
- wzmożony apetyt przy braku przybierania na wadze,
- bóle brzucha oraz głowy.
Niestety cukrzyca może objawiać się również w sposób, który zagraża naszemu życiu. Symptomy takie jak zaburzenia koncentracji, mdłości, tachykardia lub arytmia, zaburzenia widzenia czy drgawki oraz epizody utraty przytomności to sygnały, że pora jak najszybciej wybrać się na konsultację lekarską.
Co może pomóc nam uregulować poziom cukru we krwi? Przede wszystkim aktywność fizyczna i to nawet drobna dawka wysiłku. Warto jednak by była podejmowana regularnie. Wspomóc możemy się także odpowiednimi suplementami diety czy naturalnymi substancjami. Żeby upewnić się lub wykluczyć naszą przypadłość, musimy najpierw skontaktować się z lekarzem oraz zrobić wymagane badania.
Fot. Shutterstock