Sport

Plank — co to za ćwiczenie i jakie daje efekty?

• Zakładki: 29


Plank to jedno z najczęściej wykonywanych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Inaczej nazywane jest deską i dla wielu osób wygląda bardzo niewinnie. Mimo wszystko mało komu udaje się utrzymać prawidłową postawę w desce dłużej niż 30 sekund. Jakich efektów możemy się spodziewać, regularnie wykonując plank?

Jakie efekty daje plank?

Plank jest ćwiczeniem, które pozwala kształtować sylwetkę całego ciała. Poleca je mnóstwo trenerów ze względu na efekty, jakie można dzięki niemu osiągnąć. Wśród nich możemy wymienić wysmuklenie talii, wyrzeźbienie brzucha, wzmocnienie ramion, ustabilizowanie miednicy oraz kręgosłupa. Co ciekawe, wykonując deskę, angażujemy do pracy wszystkie warstwy mięśni brzucha. Jest to więc ćwiczenie znacznie skuteczniejsze i dające szybsze efekty niż tradycyjne brzuszki. Deskę można robić wszędzie, bo nie wymaga to żadnego specjalistycznego sprzętu sportowego. Systematyczne ćwiczenia doprowadzą do ujędrnienia ciała i wzmocnienia struktury włókien mięśniowych, a także do spalenia tkanki tłuszczowej.

Jeśli chcemy urozmaicić nieco tradycyjną deskę, możemy wykonywać ją bokiem, opierając się na przedramieniu i krawędziach stóp. Podstawowe warianty to plank na wyprostowanych rękach i na przedramionach. Inne wersje to plank z podciąganiem kolan do ramion, z podciąganiem kolan do klatki piersiowej, z unoszeniem wyprostowanej nogi ponad poziom ciała czy pajacyki w desce. W każdym przypadku niezwykle istotna jest prawidłowa postawa.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
32 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *