Zdrowie Psychiczne

Piramida Maslowa, czyli o teorii hierarchii potrzeb

• Zakładki: 34


Może nam się wydawać, że każdy człowiek jest inny i ma zupełnie odmienny charakter. Teoria amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa mówi jednak o tym, że wszyscy mamy pięć podstawowych i takich samych potrzeb, którym się podporządkowujemy. To one determinują nasze zachowania i dążenia. Jakie to potrzeby? Czy rzeczywiście każdy z nas pragnie ich realizacji?

Czym jest piramida Maslowa?

Piramida Maslowa jest inaczej nazywana piramidą potrzeb. To teoria, według której motywacją do działania każdego człowieka jest zaspokajanie kolejnych potrzeb podzielonych na pięć grup. Rozróżniamy potrzeby niższego i wyższego rzędu, ale to potrzeby niższego rzędu muszą być zaspokajane w pierwszej kolejności. Są one bowiem konieczne do biologicznego przetrwania człowieka. Jak przedstawiają się kolejne szczeble piramidy Maslowa? Od dołu możemy wymienić:

  • potrzeby fizjologiczne — sen, głód, pragnienie,
  • potrzeby bezpieczeństwa — stabilizacja, posiadanie miejsca zamieszkania,
  • potrzeby przynależności — odczuwanie miłości i przyjaźni,
  • potrzeby uznania — zdobycie odpowiedniej pozycji,
  • potrzeby samorealizacji — zaspokajanie swoich ambicji.

Czy hierarchia Maslowa jest bezbłędna? Jest to kwestia sporna. Wielu ludzi zgadza się z założeniami tej teorii, a dla innych jest to tylko rodzaj podpowiedzi. Każdy człowiek jest inny i przez to może dostosować piramidę Maslowa do własnych zamiarów i oczekiwań. Dopiero wtedy możemy liczyć na to, że pomoże nam w osiągnięciu konkretnego celu.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
45 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *