Suplementy Diety

Piperyna — czym jest i jakie ma właściwości?

• Zakładki: 34


Piperyna — czym jest i jakie ma właściwości?

Pieprz jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przypraw w kuchni, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ma on właściwości lecznicze. Okazuje się bowiem, że ta niepozorna przyprawa ma w sobie składnik, który korzystnie wpływa na nasz organizm. Jakie właściwości ma piperyna?

Właściwości prozdrowotne piperyny

Pogłoski o wykorzystywaniu piperyny w celach leczniczych można znaleźć już w medycynie Dalekiego Wschodu. Wtedy to stosowano ją jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Piperyna może działać także przeciwbakteryjnie. Naukowcy dowiedli także, iż piperyna ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, a tym samym pomaga w walce z depresją. Dobroczynne działanie pieprzu może być wykorzystywane na co dzień, a nie tylko przy leczeniu skrajnie trudnych dolegliwości.

Często możemy usłyszeć o tym, jak skutecznie piperyna pomaga w odchudzaniu. Jej działanie polega na wspomaganiu oczyszczania organizmu oraz przyspieszaniu trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Łatwo więc wyciągnąć wniosek, iż piperyna wspomaga przemianę materii. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety z jej dodatkiem.

Piperyna nie dla wszystkich?

Tak jak z każdą substancją, tak i z piperyną powinniśmy przestrzegać zaleceń do stosowania. Niewykluczona jest możliwość ingerencji piperyny z innymi przyjmowanymi lekami. Szczególnie ostrożne powinny być osoby mające problemy z żołądkiem. W ich przypadku nadużywanie pieprzu mogłoby się źle skończyć. Piperyna może podrażniać błonę śluzową, która wyściela cały układ pokarmowy. Razem z piperyną warto przyjmować kurkuminę. Ta pierwsza znacznie zwiększa pozytywny wpływ złocistej przyprawy na nasz organizm.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *