Sport

Odpoczynek po treningu — dlaczego jest taki ważny?

• Zakładki: 33


Jeśli decydujemy się na uprawianie jakiegokolwiek sportu, musimy pamiętać, że bez odpowiedniej regeneracji po treningu trudno nam będzie osiągać wyznaczone sobie cele. Zmęczone mięśnie potrzebują czasu na regenerację. Jakość odpoczynku ma także wpływ na to, jak szybko będziemy mogli dostrzec rezultaty naszych ćwiczeń. Jak więc powinien wyglądać zdrowy odpoczynek po treningu?

Jak odpoczywać po treningu?

Jeśli zależy nam na skutecznym i zdrowym odpoczynku po treningu, musimy mieć na uwadze kilka rzeczy. Przede wszystkim warto wiedzieć, co sprzyja odbudowie mięśni, a co proces ten spowalnia. Z całą pewnością nie możemy zapominać o rozciąganiu. To ćwiczenia, które uspokajają i rozluźniają mięśnie po treningu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć objawy bólowe występujące zaraz po treningu. Co więcej, obniżymy także ryzyko powstawania zakwasów.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mięśnie do pełnej regeneracji potrzebują od 24 do 48 godzin. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się trenować tę samą partię mięśni dzień po dniu, narażamy się na przetrenowanie. Na skutek tego ciało staje się coraz słabsze.

Musimy pamiętać także o tym, by nie opuszczać posiłków po treningu. Postępując w ten sposób, możemy doprowadzić do katabolizmu mięśni. To sytuacja, kiedy organizm spala własne mięśnie, ponieważ nie ma czym uzupełnić niedoborów energii. Bez względu na to, czy trenujemy rano, czy wieczorem — zdecydowanie powinniśmy coś zjeść po zakończeniu treningu. Zadbajmy więc o to, aby był to pełnowartościowy posiłek.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
32 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *