Zdrowie Fizyczne

Odpoczynek czynny i bierny — czym się różnią?

• Zakładki: 452


Bez niego byłoby nam bardzo trudno funkcjonować. Jest ważny nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Odpoczynek, bo o nim mowa jest integralną częścią naszego życia. Warto jednak wiedzieć, że wyróżniamy dwie formy wypoczynku — czynną oraz bierną. Czym się różnią i jakie stoją za nimi korzyści dla zdrowia?

Odpoczynek czynny

Wykonywanie jakiejkolwiek pracy prowadzi do zmęczenia, które uniemożliwia nam z kolei wydajną pracę. Do zachowania zdrowia potrzebny jest nam więc wypoczynek. Najlepiej jeśli będzie to wypoczynek w formie aktywnej. Pozwoli to nam poprawić samopoczucie, zapobiec otyłości oraz wzmocnić poczucie własnej wartości. Mamy do wyboru wiele aktywności między innymi jazdę na rowerze czy długi spacer. Powinniśmy pamiętać, że odpoczynek czynny musi być regularny, by przynosić nam określone korzyści.

Odpoczynek bierny

Odpoczynkiem biernym możemy nazwać bezczynność ruchową po pracy. To przede wszystkim oglądanie telewizji, czytanie książek lub sen. Nie możemy zaprzeczyć, że to właśnie sen jest najbardziej naturalną formą odpoczynku. Daje nam wiele korzyści i pozwala zregenerować układ krwionośny, nerwowy, trawienny oraz oddechowy. Wyspani jesteśmy w stanie pracować z większą dokładnością i dbałością o detale.

W ramach odpoczynku bardzo korzystnie jest spędzać czas na świeżym powietrzu. Musimy jednak pamiętać, że odpoczynek czynny nie zawsze jest wskazany. Najlepiej zdecydować się na taką formę przy lekkim zmęczeniu fizycznym i umiarkowanym zmęczeniu psychicznym.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
767 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *