Zdrowie Psychiczne

Obsesja zdrowego jedzenia — czym jest ortoreksja?

• Zakładki: 37


Zdrowe odżywianie jest od jakiegoś czasu bardzo modne. Najważniejsze jest jednak to, by nie popadać ze skrajności w skrajność. Wbrew pozorom niektórzy z nas koncentrują się na jedzeniu w sposób, który może doprowadzić do rozwoju poważnych zaburzeń odżywiania. Czym tak naprawdę charakteryzuje się ortoreksja?

Zdrowe odżywianie czy już ortoreksja?

Skąd wiemy, kiedy dana osoba choruje na ortoreksję, a kiedy stara się jedynie wartościowo odżywiać? Przede wszystkim musimy wiedzieć, czym tak dokładnie jest ortoreksja. To niezdrowa obsesja na punkcie zdrowego odżywiania. Głównym celem osób chorujących nie jest jednak ograniczanie kalorii, ponieważ satysfakcję daje im już sama kontrola nad jakością spożywanych pokarmów.

Kryteria diagnostyczne ortoreksji obejmują przede wszystkim obsesyjne skupianie się na zdrowym odżywianiu, lęk pokarmowy oraz ograniczenia żywieniowe. Te ostatnie mogą w konsekwencji prowadzić do upośledzenia organizmu na skutek niedoboru witamin i minerałów.

Skutki i leczenie ortoreksji

Mimo że ortoreksja wiąże się z nadmierną troską o jakość, a nie ilość spożywanych pokarmów, może mieć wiele niekorzystnych skutków dla chorującej osoby. Są to między innymi izolacja społeczna, powstawanie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, niedożywienie i choroby związane z niedożywieniem.

Leczenie ortoreksji, która jest uważana za zaburzenie odżywiania, opiera się na zwykle długotrwałej terapii psychoterapeutycznej. Dodatkowo konieczne jest uzupełnienie wszelkich niedoborów żywieniowych i wprowadzenie zbilansowanej i przygotowanej przez specjalistę diety.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *