Zdrowie Fizyczne

Najzdrowsze pozycje do spania. Dlaczego to tak istotne?

• Zakładki: 42


Według wielu badań duży odsetek ludzi zarówno w Polsce, jak i na świecie skarży się na problemy ze snem. Bardzo ważnym czynnikiem mającym znaczący wpływ na jakość naszego snu jest pozycja, w jakiej śpimy. Które ułożenie będzie najlepsze dla kręgosłupa i jednocześnie pozwoli nam się w pełni zregenerować?

Jakie pozycje do spania wybierać?

Zazwyczaj śpimy w pozycji, która jest dla nas najwygodniejsza lub też jesteśmy do niej przyzwyczajeni. Często wybór ułożenia zależy też od naszych predyspozycji genetycznych. Jeśli jednak rano budzimy się z bólem pleców, karku czy drętwieniem rąk to znak, że powinniśmy zmienić naszą rutynę. Jakie pozycje do snu są najzdrowsze?

Powszechnie uważa się, że spanie na plecach jest najlepszym z możliwych ułożeń. Dzięki temu całkowicie odciążamy wszystkie stawy i mięśnie, zapobiegamy naciskom na narządy wewnętrzne oraz pozwalamy na to, by krew w ciele swobodnie krążyła. Kolejną korzystną pozycją jest spanie na boku, czyli w tak zwanej pozycji embrionalnej. Szczególnie zaleca się spanie na lewym boku. To właśnie w tej pozycji serce pracuje lepiej, jako że aorta wygina się w lewą stronę. Co więcej, to ułożenie pozwala także usprawnić pracę układu trawiennego, ponieważ do przemiany materii dochodzi głównie po prawej stronie ciała.

Jak widzimy, ułożenie do snu ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla naszej regeneracji, ale i zdrowia. Jeśli chcemy uniknąć wszelkich dolegliwości bólowych związanych z nieprawidłową pozycją do spania, powinniśmy wybrać ułożenie na wznak lub w pozycji embrionalnej.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *