Dieta

Najczęstsze objawy nietolerancji glutenu — jak rozpoznać alergię na gluten?

• Zakładki: 35


Nietolerancja glutenu staje się coraz powszechniejszym problemem i dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nic więc dziwnego, że współcześnie wiele osób stosuje dietę bezglutenową. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że zmagamy się z alergią na gluten?

Jakie objawy daje alergia na gluten?

Gluten jest białkiem roślinnym, które występuje w pszenicy, życie oraz jęczmieniu. Tym samym znajdziemy go w produktach wykonanych z wymienionych zbóż. Do najczęstszych objawów alergii na gluten należą:

  • biegunki,
  • wzdęcia,
  • duszności,
  • pokrzywka,
  • świąd skóry,
  • obrzęk dróg oddechowych.

Jeśli zaobserwujemy u siebie któryś z tych objawów, powinniśmy zdecydować się na wykonanie kompleksowych badań w kierunku nietolerancji glutenu. Ważne jest to, by obserwować swój organizm i zwracać uwagę, po zjedzeniu czego występują u nas niepożądane objawy. Biegunki czy wzdęcia mogą być bowiem związane z nietolerancją laktozy, co zwykle bywa dla pacjentów mylące. Warto wiedzieć, że nietolerancja glutenu nie jest tożsama z celiakią. Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która charakteryzuje się trwałą nietolerancją glutenu. U osób chorujących dochodzi do zaniku kosmków jelitowych. Osobom ze zdiagnozowaną nietolerancją glutenu lekarze zalecają unikanie alergenu. Niekiedy przepisywane są im także leki przeciwhistaminowe. Alergia może w większości przypadków przeminąć u dzieci, a u dorosłych potrafi trwać nawet kilka lat. Osoby chorujące na celiakię muszą stosować dietę bezglutenową przez całe życie.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *