Suplementy Diety

Na co pomaga napar z lipy?

• Zakładki: 35


Napar czy też herbata z lipy to doskonały naturalny lek na różnorodne choroby. Jakie? Kiedy warto zaparzyć liście lipy, by osiągnąć efekty zdrowotne? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi. Przygotuj napar z lipy dla siebie lub bliskich, by wyleczyć chorobę we wczesnym stadium bądź zmniejszyć objawy tej trwającej długo.

Dlaczego liście lipy są zdrowe?

Naturalny – świeży lub suszony – liść lipy stanowi kopalnię witamin, związków mineralnych, substancji pozytywnie wpływających na organizm ludzi, zwierząt. Zawiera sole mineralne, kwasy organiczne, witaminę C, fitosterole, flawonoidy – a to i tak tylko część korzystnych składników.

Dzięki unikalnemu składowi liść lipy znajduje zastosowanie zarówno w diecie osób zdrowych, bo m.in. działa moczopędnie i pobudza wydzielanie soków żołądkowych, jak i w jadłospisie osób chorych, zmęczonych po treningu, miesiączkujących. Warto jednak zauważyć, iż ze względu na działanie napotne liść lipy poprawia ukrwienie skóry, co może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży. W trakcie tego szczególnego okresu – oraz podczas karmienia piersią – picie naparu z lipy należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Kiedy warto pić napar z lipy?

Herbatę z lipy poleca się osobom cierpiącym na bóle i napięcia mięśni gładkich, ponieważ łagodnie rozkurcza spięte mięśnie. Ułatwia trawienie, toteż doskonale sprawdza się po obfitym posiłku, m.in. w trakcie przyjęć i świąt. Ze względu na zawartość witaminy C i rutyny lipa w różnej postaci – zarówno jako napar, jak i składnik leków czy preparatów leczniczych – stosowana jest w leczeniu przeziębienia. Przydaje się także alergikom i osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego. Przykładowo świetnie radzi sobie z kaszlem. Ponieważ zawiera śluzy, naturalnie powleka błony śluzowe i chroni przed stałym drażnieniem.

Picie lipy a odchudzanie

Naturalne zioła nierzadko polecane są w kuracji odchudzającej jako suplement. Czy również lipa może zabłysnąć na tym polu? I tak, i nie. Wiele osób wskazuje na korzyści lipy w zrzucaniu nadwagi ze względu na działanie moczopędne. Należy jednak podkreślić, że o ile picie naparu pomoże pozbyć się kilogramów i poczuć się lżej, o tyle będzie to waga wyłącznie wody, nie zaś tłuszczu.

Pod względem redukcji tłuszczu lepiej wziąć pod lupę kwercetynę, czyli flawonoid hamujący proces powstawania komórek tłuszczowych i usuwający tłuszcz już zebrany w organizmie. Jeżeli będziesz prowadził zdrową dietę i wykonywał ulubiony ruch, napar z lipy pomoże Ci osiągnąć bądź utrzymać zdrową sylwetkę.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sklepbialysaibaba.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *