Suplementy Diety

Melatonina na sen — najważniejsze fakty!

• Zakładki: 23


Melatonina jest produktem popularnym głównie ze względu na swoje działanie wspomagające zdrowy i dobry sen. W ciągu lat powstało jednak na jej temat wiele mitów. Warto znać fakty, by wiedzieć, jak dokładnie działa i czy warto przyjmować melatoninę.

Melatonina w organizmie

Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy, że melatonina jest produkowana w ludzkim organizmie. Odbywa się to głównie w szyszynce. Stężenie melatoniny zmienia się w zależności od światła dziennego w ciągu doby. Dzięki temu organizm wie, kiedy ma spać, a kiedy być aktywny.

Poziom melatoniny a wiek

Wraz z wiekiem poziom melatoniny w organizmie się zmniejsza. Spadek ten zaobserwować można przede wszystkim w okresie przekwitania. Najczęściej problemy ze snem diagnozowane są u osób starszych, na co wpływ ma najniższa różnica między stężeniem melatoniny w ciągu dnia oraz w nocy.

Bezpieczeństwo stosowania melatoniny

Należy wiedzieć, że melatonina na sen jest bezpiecznym rozwiązaniem na to, by uporać się z bezsennością i załagodzić jej przykre objawy. W praktyce nie zaobserwowano do tej pory żadnych interakcji melatoniny z lekami. Każdy powinien jednak wystrzegać się przyjmowania tej substancji o niewłaściwej porze w ciągu doby. Skutkiem tego może być nasilenie objawów bezsenności. Przyjęcie dużej dawki o zbyt późnej porze spowoduje przesunięcie się rytmu snu na godziny ranne. Wpłynie to także na zwiększenie poczucia senności i uniemożliwi na przykład prowadzenie pojazdów czy obsługiwanie urządzeń mechanicznych.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym najlepszesuplementy.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
69 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *